به گزارش افکارنیوز،

سرتیپ «یحیی سریع» به خبرگزاری رسمی یمن (سبا) گفت: ائتلاف متجاوزان و مزدوران سعودی با ادامه نقض آتش بس در الحدیده و تشدید آن در 48 ساعت گذشته، بیش از 191 بار آن را نقض کردند.

وی افزود: جنگنده های سعودی امروز مناطق السویق و المغرس شهرستان التحیتا را هدف قرار دادند و همزمان با آن هواپیماهای شناسایی نیز بر فراز شهرهای الحدیده، الدریهمی، المنصوریه، بیت الفقیه، الحسینیه، زبید، الجراحی، السخنه، الفازه، حیس و التحیتا به پرواز درآمدند.

سخنگوی ارتش یمن اظهار داشت که توپخانه مزدوران سعوی نیز بیش از 105 گلوله توپ به شرق حیس و 25 گلوله خمپاره به اطراف مناطق الامنیه و شمال الکوعی و روستای الشجن و پنج گلوله خمپاره به شمال غرب الدریهمی شلیک کرد.

وی همچنین به موارد متعدد نقض آتش بس در دیگر مناطق استان الحدیده از جمله اطراف فرودگاه شهر الشعب، و حمله به مناطق مسکونی و غیر نظامی اشاره کرد.

طرف های یمنی به تازگی در مذاکرات صلح یمن که با نظارت سازمان ملل در پایتخت سوئد برگزار شد، درباره آتش بس به توافق رسیدند.

در پی مذاکرات طرف های یمنی و اعلام مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل، آتش بس در یمن از بامداد سه شنبه (27 آذر) آغاز شد. اما با این حال مقام های یمنی تاکنون از نقض مکرر آتش بس از سوی نیروهای متجاوز و مزدوران سعودی خبر داده اند.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن 15 آذرماه با میانجیگری گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد آغاز شد و نمایندگان دولت نجات ملی و دولت فراری یمن پنجشنبه (22آذر) پس از یک هفته مذاکره، درباره آتش بس در شهر و بندر الحدیده و بنادرالصلیف و عین عیسی به توافق رسیدند و برای عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از شهر و بندر الحدیده نیز مهلت14 روزه تعیین شد.

ریاست هیات مذاکره کننده انصارالله (هیات صنعا) را محمد عبدالسلام و ریاست هیات دولت مستعفی (هیأت ریاض) را خالد الیمانی وزیر امور خارجه دولت عبدربه منصورهادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری برعهده داشتند.

تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدان آن به بن بست رسیده است. نخستین نشست صلح دی سال 1394 در ژنو بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.

دومین دور مذاکرات صلح نیز پس از چندین ماه وقفه، در اردیبهشت سال 1395 در کویت به جریان افتاد که با کارشکنی ائتلاف سعودی به بن بست رسید.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.