به گزارش افکارنیوز،

«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه‌ای اذعان کرده که تلاش‌ها برای برکنار کردن «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه شکست خورده و او فعلا همچنان در قدرت حضور خواهد داشت. 

وی که در جریان سفر سه روزه‌اش به آسیا با شبکه اسکای نیوز گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «فکر می‌کنم از موضع دیرینه بریتانیا مطلع هستید که تا زمانی که این رژیم باشد، صلح پایداری در سوریه به وجود نمی‌آید. اما متأسفانه، فکر می‌کنم که او (اسد) برای مدتی همچنان باشد و این به خاطر حمایتی است که از روسیه دریافت کرد.»

هانت افزود: «ممکن است که روسیه فکر کند که یک حوزه نفوذ به دست آورده است. چیزی که به آن‌ها می‌گوییم این است که بله. و البته [این] یک مسئولیت هم برای شما آورده است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس ادامه داد: «اگر قرار است در سوریه مشارکت داشته باشید، در آن صورت باید اطمینان پیدا کنید که یک صلح واقعی هم در سوریه وجود دارد. این بدان معنی است که اطمینان بیابید که رئیس‌جمهور اسد علیه مردم خودش از سلاح شیمیایی استفاده نکند.»

پایگاه خبری شبکه اسکای نیوز نوشته است که اظهارات هانت نشان می‌دهد که لندن این واقعیت را پذیرفته که اسد در سوریه در قدرت باقی مانده است.

این پایگاه می‌افزاید: «این اولین بار است که یک وزیر بریتانیایی چنین به صراحت از واقعیت میدانی در سوریه صحبت می‌کند. نیروهای اسد با بازپس‌گیری مناطقی که از زمان شورش‌های سال ۲۰۱۱ از دست رفته بود، جایگاه خود را مستحکم کرده‌اند.»

در روزهای گذشته گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه انگلیس در حال بازسازی و تعمیر ساختمان سفارت خود در دمشق است. انگلیس با آغاز بحران در سوریه، یکی از اولین کشورهایی بود که گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه را به عنوان «نماینده مشروع» سوریه به رسمیت شناخت و روابط خود را با دمشق قطع کرد.