به گزارش افکارنیوز،

دولت آمریکا بامداد شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد «جیمز جفری» از این پس مسئولیت نمایندگی این کشور در ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه و عراق را نیز بر عهده می‌گیرد.

جفری که از دیپلمات‌های کهنه‌کار آمریکایی است، اواسط امسال به عنوان نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در امور سوریه معرفی شده و آمریکا را در نشست‌های مربوط به سوریه نمایندگی می‌کند.

جفری در سمت جدید خود، جایگزین «برت مک‌گورک» می‌شود که ماه گذشته در اعتراض به تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه، کناره‌گیری کرد.

پیش از این مسائل میدانی و نظامی بحران سوریه عمدتا بر عهده مک‌گورک بود. حالا با کنار رفتن او و انتصاب یک نفر به صورت همزمان در دو سمت، عملا کل پرونده سوریه در دولت آمریکا در اختیار جفری قرار گرفته است.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش شکل گرفت. این ائتلاف در ماه‌های گذشته عملا به یک ارتش آمریکایی بدل شده و آنطور که آمارهای پنتاگون نشان می‌دهد، عمده عملیات‌های انجام‌شده در قالب این ائتلاف، توسط نیروهای آمریکایی انجام گرفته است.

آمریکا در حال حاضر ۲۰۰۰ نیروی نظامی در سوریه دارد. آنطور که ترامپ وعده کرده، قرار است این نیروها به مرور سوریه را ترک کنند. در میدان دیپلماتیک هم آمریکا عملا از روند مذاکرات کنار گذاشته شده و گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت و معارضین از طریق ساز و کار موسوم به «آستانه» که به ابتکار ایران، ترکیه و روسیه شکل گرفت، پیش می‌رود.