به گزارش افکارنیوز،

همراه با انجام مقدمات خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و اعلام ترکیه مبنی بر حمله به مواضع یگان‌های مدافع خلق ( ypg ) در شمال این کشور، کردها تلاش دارند خود را به دمشق نزدیک کنند.

یک مقام کرد به خبرگزاری رویترز گفته است که رهبران کرد نقشه راهی را برای توافق با دولت سوریه ارائه کرده‌اند و منتظر پاسخ روس‌ها هستند. او اشاره‌ای به نظر دولت سوریه نکرد.

به گزارش شبکه الحدث، دولت سوریه بارها با تشکیل یک موجودیت کردی همانند اقلیم کردستان عراق مخالفت کرده است اما مسئولان سوری تلمیحا تشکیل یک دولت محلی با سیاست «تمرکز زدایی» که نتوان به عنوان یک «موجودیت سیاسی» به آن نگریست را پذیرفته‌اند.

طبق اطلاعات جسته و گریخته، «سیبان حمو » فرمانده «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) این روزها سفرهای محرمانه به پایگاه «حمیمیم» و «مسکو» دارد و همچنین دیدارهای محرمانه میان وی با «علی مملوک» مدیر دفتر امنیت ملی دولت سوریه، برقرار شده است.

رهبران کرد از وقوع تراژدی دیگری همچون «عفرین» نگران هستند؛ از این رو «سیبان حمو» در دیدارهایش آمادگی کامل کردها برای واگذاری مرز با ترکیه و مناطق تحت تسلط خود را به دولت سوریه اعلام کرده است.

در مقابل نیز رهبر YPG از روسیه خواسته است تا ضمانت لازم در خصوص استقرار ارتش سوریه در مرز و قطع راه ترکیه را بدهد.