به گزارش افکارنیوز،

چین به تازگی از جنگ افزاری که از آن به عنوان «مادر همه بمب‌ها» یاد می‌شود رونمایی و آن را با موفقیت آزمایش کرد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، چین در فیلمی که در این زمینه منتشر ساخته، بمبی بزرگ را در دشتی پرتاب کرده که انفجار ناشی از این بمب، دود بسیار عظیمی تولید کرده است.

خبرگزاری رسمی چین، «شینهوا» نیز چهارشنبه گذشته با اشاره به این رویداد نوشت که این بمب نسخه چینی «مادر همه بمب‌هاست.»

بر اساس این گزارش، این جنگ افزار از لحاظ قدرت تخریب، بعد از بمب اتمی قرار می‌گیرد. این بمب توسط یک بمب افکن چینی از نوع «اچ -6کا» پرتاب شده است اما هنوز جزئیات بیشتری درباره تاریخ، مکان و قدرت انفجار این بمب منتشر نشده است.

دولت آمریکا سال 2017 در تلاش برای تخریب شبکه تونلی‌ داعش در شرق افغانستان، از قدرتمندترین بمب متعارف در زرادخانه‌ خود به نام «موآب» یا مادر همه بمب‌ها استفاده کرد که با ستایش «دونالد ترام‍پ» رئیس جمهور آمریکا مواجه شد.

«وی دونگژو» تحلیلگر نظامی چینی در این زمینه گفت که نسخه چینی این بمب پنج تا شش متر طول دارد اما وزن آن کمتر از نسخه آمریکایی است.

این تحلیگر چینی افزود: «انفجار ایجاد شده از این بمب به سهولت استحکامات زمینی را محو و نابود می‌کند.»

اخیرا «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین به ارتش این کشور دستور داده همواره آمادگی نظامی خود را حفظ کند و قابلیت‌های زرمی خود را بیش از پیش تقویت کند.

به نوشته خبرگزاری «چاینا دیلی»، شی جینپینگ چین به رئیس کمیته مرکزی ارتش، روز جمعه دستور داد نیروهای مسلح به تقویت آمادگی خود برای نبرد ادامه دهند تا این اطمینان حاصل شود که همواره آماده رزم هستند.

شی که دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین است، در سخنانی که در کمیسیون مرکزی نظامی ایراد کرد، اظهار داشت که جهان در دوران تغییرات سریع به سر می‌برد و چین همچنان در دوره راهبردی مهمی است که برای توسعه کشور حیاتی است. شی گفت خطرات و چالش‌های قابل پیش‌بینی و غیر قابل پیش‌بینی زیادی در حال ظهور هستند.

رئیس‌جمهور چین از ارتش خواست به طور کامل در خصوص هر آنچه که امنیت و توسعه‌ ملی را تهدید می‌کند ،هوشیار باشد تا آگاهی نیروها را از هر بحران، چالش و نبرد تقویت کند و آمادگی کامل و مستحکمی برای عملیات جنگی ایجاد کند.