به گزارش افکارنیوز،

نماینده سفارت بریتانیا در مسکو امروز (سه‌شنبه) تأکید کرد، دولت لندن خواستار دسترسی کنسولی به جاسوس غربی چندتابعیتی است که اواخر سال گذشته میلادی در مسکو بازداشت شده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، در بیانیه سفارت بریتانیا عنوان شده که «پس از دریافت درخواست کمک، کارکنان ما خواستار دسترسی کنسولی شده‌اند تا بتوانیم با وی دیدار کنیم. ما می‌خواهیم در صورت پذیرفته شدن دسترسی کنسولی، در سریع‌ترین زمان ممکن این دیدار را برگزار کنیم».

سرویس امنیت فدرال روسیه اخیرا اعلام کرده که نیروهای امنیتی این کشور، «پاول ولان» یک تبعه آمریکایی را در روز 28 دسامبر (7 دیماه) حین انجام فعالیت‌های جاسوسی در مسکو بازداشت کرده‌اند.

پس از اعلام این خبر، وزارت خارجه آمریکا خواستار دسترسی کنسولی به این تبعه خود در روسیه شد و یک روز پس از این درخواست نیز «جان هانتسمن» سفیر آمریکا در روسیه با وی ملاقات کرد.

این تبعه آمریکایی که در حال حاضر با حکم یک دادگاه منطقه‌ای در زندان «لفورتوو» مسکو دوران بازداشت خود را سپری می‌کند، به دزدیدن اطلاعات محرمانه دولتی روسیه متهم شده است.

با این وجود، خانواده وی مدعی شده‌اند که وی جاسوس نیست و صرفا برای شرکت در یک مراسم عروسی به روسیه سفر کرده بود.

پاول ولان، 48 ساله است و ساکن ایالت میشیگان آمریکا است و مدیر بخش امنیت بین‌المللی یک شرکت تأمین کننده تجهیزات خودرویی در آمریکا است. در روزهای گذشته پس از اعلام خبر بازداشت وی در مسکو به اتهام جاسوسی، مشخص شد که وی تابعیت چهار کشور را به صورت همزمان دارد.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه قبلا تأکید کرده بود، از آنجایی که ولان تبعه 4 کشور (آمریکا، کانادا، انگلیس و ایرلند) است، موضوع اعطای دسترسی کنسولی به وی با نمایندگان هر یک از این چهار کشور به صورت مجزا در حال پیگیری است.