به گزارش افکارنیوز،

رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، امروز سه شنبه اظهارات تندی را علیه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید ایراد کرد.

این اظهارات اردوغان در واکنش به سخنان چند روز قبل بولتون که گفته بود ترکیه بدون هماهنگی آمریکا در سوریه عملیات نظامی نخواهد داشت و آنکارا باید در مورد کرد‌های سوری به واشنگتن ضمانت بدهد، ایراد شده است.

رئیس جمهوری ترکیه در صحبت‌های امروز خود از عدم پذیرش شروط جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره سوریه خبر داد و گفت: بولتون با بیان این اظهارات «اشتباه بزرگی» مرتکب شد. ترکیه هرگز درباره موضوع نیرو‌های کرد مدافع خلق، مصالحه نمی‌کند. صدا‌های مختلف از دولت امریکا می‌شنویم برای ما حرف ترامپ ملاک و مرجع است.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که چند روز قبل گزارش‌هایی در خصوص باج خواهی ترکیه از آمریکا در خصوص تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نظامیان امریکایی از سوریه منتشر شده بود. برای مثال وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته بود: ترکیه در قبال خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، از واشنگتن خواسته تا کمک‌های نظامی خود به آنکارا را برای مبارزه داعش بیشتر کند.

به نوشته این روزنامه، ترکیه از آمریکا خواسته تا در زمینه حملات هوایی و همچنین تجهیزات لجستیکی و حمل و نقل نیرو‌ها و ادوات جنگی کمک‌های بیشتری به آنکارا ارائه شود. در صورت برآورده شدن این خواسته‌ها از سوی آمریکا، حضور نظامی ایالات متحده در سوریه به جای آنکه کاهش یابد افزایش می‌یابد.

اردوغان چانه‌زن قهار

این وضعیت در حالی رخ می‌دهد که هنوز موضوع معامله ترکیه با آمریکا و عربستان در خصوص قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی، و ابهامات شکل گرفته در خصوص آن نُقل محافل خبری است.

گفته می‌شود که آمریکا در این خصوص وعده‌هایی در ارتباط با مسترد کردن «فتح الله گولن» به ترکیه داده است.

علاوه بر این موضوع در سال‌های گذشته و موضوعات متعدد نیز اردوغان ثابت کرده تا وقتی که منافع مورد نظرش در خصوص آن موضوع تامین نشود حاضر با توافق با هیچ کسی نیست.

موضوع خرید سامانه موشکی از روسیه و مخالفت آمریکا با این موضوع و پیشنهاداتی که از سوی واشنگتن به آنکارا ارائه می‌شود بخوبی گویای این مطلب هستند.

شروط آمریکا در برابر شروط ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هشدار داده که خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه می‌بایست به دقت برنامه‌ریزی و با همکاری شرکای مناسب اجرا شود.

اردوغان در مطلبی که دوشنبه ۱۷ دی در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، نوشته است: ترکیه تنها کشوری است که قدرت و تعهد لازم برای انجام چنین همکاری را دارد.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرده است که کشورش خود را به شکست گروه داعش، و دیگر «گروه‌های تروریستی» متعهد می‌داند.

از دید ترکیه، گروه‌های کرد سوری مورد حمایت آمریکا، جزو گروه‌های تروریستی بوده و آنکارا متعهد به مبارزه با آنهاست.

دونالد ترامپ اوایل ماه گذشته میلادی به طور غیرمنتظره‌ای اعلام کرد که دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد. در همین رابطه بولتون دیروز دوشنبه پیش از سفر به ترکیه اعلام کرد که هیچ جدول زمانی برای خروج نیرو‌های آمریکایی از شمال شرق سوریه تعیین نشده است. با اینحال او گفت: آمریکا برای خروج از سوریه دو شرط دارد.

جان بولتون گفت: خروج نظامیان آمریکا از سوریه تنها بعد از شکست کامل نظامی داعش و تضمین ترکیه درباره امنیت کرد‌های متحد آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد. هیچ جدول زمانی برای خروج نیرو‌های آمریکایی از شمال شرق سوریه تعیین نشده، اما ما هیچ تعهد نامحدود هم نداده‌ایم. جدول زمانی بر اساس تصمیمات سیاسی تعیین خواهد شد.

بولتون همچنین گفته بود: ایالات متحده اصرار دارد متحدان کُرد خود در مبارزه علیه گروه داعش از هر گونه حمله‌ای از سوی ترکیه محافظت شوند. ما قبل از هماهنگی کامل، خواهان هیچ اقدام نظامی از سوی ترکیه نیستیم. ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش در این هفته با همتایان ترکیه‌ای مذاکره خود برای حمایت از متحدان کرد در سوریه را ادامه خواهد داد.

به گفته بولتون، «جیمز جفری» که در حال حاضر نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه است و از هفته گذشته به سمت نماینده ایالات متحده در ائتلاف جهانی علیه گروه داعش انتخاب شده نیز هفته جاری به سوریه سفر کرده تا متحدان کرد اطمینان حاصل کنند که ایالات متحده آن‌ها را رها نخواهد کرد.

در همین حال، دیروز دوشنبه یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ موضع خود در خصوص خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه را تغییر نداده است.

به نظراظهارات این سخنگوی کاخ سفیدبه نوعی در واکنش به شروط مطرح شده از سوی جان بولتون در خصوص خروج از سوریه مطرح شده است

مرسدس اسکلاپ، یک سخنگوی کاخ سفید به شبکه فاکس نیوز گفته است: رئیس جمهوری موضع اش را تغییر نداده است، همانطور که او مطرح کرده است، هدف نهایی حصول اطمینان از امنیت نیرو‌های آمریکایی و امنیت متحدان ما است. وزارت دفاع آمریکابرنامه ریزی لازم برای خروج امن نیرو‌های آمریکایی از سوریه انجام خواهد داد. خروج نیرو‌ها از سوریه طول خواهد کشید.

با وجود این کش و قوس‌ها اردوغان امروز سه شنبه حاضر نشد بولتون را به حضور بپذیرد. آنکارا خواب‌های زیادی برای سوریه بویژه مناطقی که در نزدیکی مرز سوریه-ترکیه قرار دارند دیده است.

خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه بدون شک تحولات امنیتی این منطقه را تغییر می‌دهد و از همین روست که در روز‌های اخیر شاهد نزدیک شدن کرد‌های سوری به دمشق هستیم. با این اوضاف باید دید اردوغان در قبال چشم پوشی از انجام عملیات نظامی علیه کرد‌های سوری چه امتیاز یا امتیاز‌هایی را از آمریکا می‌گیرد.