به گزارش افکارنیوز،

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل از شورای امنیت خواست تا با استقرار 75 ناظر صلح در شهر بندری الحدیده یمن برای شش ماه موافقت کرده تا به نظارت بر آتش بس در این شهر نظارت کنند.

مذاکرات صلح یمن که ماه گذشته با حمایت سازمان ملل در سوئد برگزار شد به توافقی برای آتش‌بس در الحدیده منجر شد. شهر بندری الحدیده نقطه ورود اغلب کالاها و مایحتاج میلیون‌ها یمنی است که در شرایط قحطی به سر می‌برند.

15 عضو شورای امنیت سازمان ملل روز20 ژانویه درباره درخواست گوترش تصمیم گیری خواهند کرد. در حال حاضر نظارت بر روند آتش‌بس الحدیده توسط تیم «پاتریک کامائرت» ژنرال هلندی انجام می‌شود و ماموریت یک ماهه وی روز 20 ژانویه به پایان خواهد رسید.

به طور کامل مشخص نیست که در حال حاضر چه تعداد ناظر در حال نظارت بر روند آتش بس در الحدیده هستند اما سازمان ملل اعلام کرده که ناظران کنونی مسلح نبوده و لباس یونیفرم ندارند.

قرار است که «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در امور یمن و «مارک لوکوک» رئیس کمک‌های سازمان ملل روز چهارشنبه درباره اوضاع در یمن به شورای امنیت گزارش دهند.

ائتلاف عربی به رهبری رژیم سعودی از مارس 2015 به بهانه حمایت از دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن شهرهای مختلف این کشور را مورد حمله قرار داد. ریاض و همپیمانانش طی حملات خود به یمن هزاران غیرنظامی از جمله کودکان و زنان را به خاک و خون کشید.