به گزارش افکارنیوز،

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن از حصول «پیشرفت قابل ملاحظه» در اجرای توافق سوئد در یمن خبر داد.
آقای «مارتین گریفیتس» شامگاه چهارشنبه (۱۹ دی) بعد از دیدار با «سید بدر الدین عبدالملک الحوثی»، رهبر انصارالله یمن و «عبد ربّه منصور هادی»، رئیس جمهوری مستعفی این کشور گفت به رغم سختی‌های موجود، «طرف‌های توافق سوئد با میزان زیادی به آتش‌بس در شهر الحدیده پایبند بودند».
فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن طی این هفته برای دیدار با طرف‌های درگیر در یمن راهی این کشور شده بود، امشب در جلسه شورای امنیت این سازمان در مورد این دیدار گزارشی را ارائه کرد.
گریفیتس گفت که بعد از شروع اجرای توافق سوئد در مورد یمن، عملیات‌های نظامی در استان الحدیده یمن به میزان زیادی کاهش داشته و ابراز امیداوری کرد که مشابه توافق الحدیده، در شهر تعز نیز توافق حاصل شود.
او با بیان اینکه شهر تعز ویرانی گسترده‌ای به خود دیده، از ضروت ارسال کمک‌های بشردوستانه به این شهر سخن گفت.
طرف‌های یمنی ماه گذشته در شهر استکهلم سوئد بر سر آتش‌بس در استان و شهر الحدیده و تبادل اسرا بین خود به توافق رسیدند.
بعد از گریفیتس، نوبت به «مارک لوکوک»، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور انسانی رسید. او گفت که اوضاع در یمن همچنان خطرناک بوده و قحطی جان ۲۴ میلون نفر شهروند یمنی را تهدید می‌کند.
معاون «آنتونیو گوترش» افزود که بیماری‌ها در یمن جان بسیاری از یمنی‌ها را در سال گذشته گرفته و بسته بودن فرودگاه بین‌المللی صنعاء، هزاران بیمار یمنی را از فرصت درمان و رساندن کمک‌های دارویی محروم کرده است.
ائتلاف عربستان سعودی و امارات از ابتدای تجاوز نظامی خود به یمن، اجازه هرگونه پرواز به مقصد فرودگاه صنعاء و بالعکس را سلب کرده و این فرودگاه بیش از سه سال و نیم است که تعطیل شده است.
مارک لوکوک از جامعه‌ جهانی خواست کمک‌های بشردوستانه خود به یمن را که با «بدترین بحرانی انسانی جهان» دست و پنجه نرم می‌کند، افزایش دهد.