به گزارش افکارنیوز،

«ماریو عبدو بنیتز»، رئیس‌جمهور پاراگوئه، روز پنج‌‎شنبه اعلام کرد روابط دیپلماتیک پاراگوئه با ونزوئلا قطع و سفارت این کشور در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، نیز بسته می‌شود.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس‌جمهور پاراگوئه در اقدامی نمایشی و تبلیغاتی درست دقایقی پس از سوگند نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور منتخب مردم ونزوئلا و آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری وی، اعلام کرد که پاراگوئه روابط دیپلماتیک خود را با ونزوئلا قطع می‌کند.

  نیکلاس مادورو روز پنج‌شنبه پس از ادای سوگند در دیوان عالی ونزوئلا به طور رسمی دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد. 

رئیس‌جمهور پاراگوئه با ادعای اینکه این اقدام در راستای «اجرای قانون اساسی و حاکمیت ملی پاراگوئه» انجام می‌شود، اعلام کرد سفارت پاراگوئه در ونزوئلا بسته می‌‎شود و دیپلمات‌های این کشور فوراً به پاراگوئه بازمی‌گردند.

پیش از این وزیر خارجه پاراگوئه مدعی شده بود پاراگوئه و کشورهای عضو گروه «لیما» دولت جدید مادورو را به رسمیت نمی‌شناسد. گروه لیما متشکل از ۱۳ کشور آمریکای لاتین است که تحت تأثیر آمریکا در سال ۲۰۱۷ شکل گرفته و هدف اصلی خود را مقابله با دولت قانونی ونزوئلا اعلام کرده است.

نیکلاس مادورو روز چهارشنبه با اعلام ضرب‌الاجلی ۴۸ ساعته از کشور‌های گروه لیما خواست به سیاست مداخله‌جویانه خود پایان دهند. او همچنین خطاب به گروه لیما تأکید کرد برای محافظت از حاکمیت ونزوئلا اقداماتی جدی و محکم در پیش خواهد گرفت.

مردم ونزوئلا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰ ماه مه ۲۰۱۸ میلادی، نیکلاس مادورو را برای بار دوم به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کردند، اما آمریکا اعلام کرد که این انتخابات را «نامشروع می‌داند و ریاست‌جمهوری نیکولاس مادورو را محکوم می‌کند».