به گزارش افکارنیوز،

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز شنبه تلفنی درباره تحولات سوریه گفتگو کردند.

وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه کوتاهی بدون اشاره به جزئیات این تماس تلفنی، اعلام کرد: «مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه، درباره آخرین تحولات سوریه با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود، تلفنی گفتگو کرد».

گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و ترکیه در بحبوحه افزایش تنش بین دو کشور درباره نحوه خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه انجام می‌شود.

تنش لفظی  بین آنکارا و واشنگتن پس از آن بار دیگر شعله‌ور شد که جان بولتون، مشاور ا منیت ملی کاخ سفید، در سفر اخیر خود به سرزمین‌های اشغالی و پیش از سفر به ترکیه خروج نیروهای آمریکا از سوریه را به تضمین آنکارا درباره امنیت ‌شبه‌نظامیان کُرد در شمال شرق سوریه مشروط کرد. نیروهای کُرد نگرانند که ترکیه پس از عقب نشینی نظامی آمریکا از سوریه، آنها را هدف حمله قرار دهد.

این اظهارات بولتون با واکنش تند مقامات ترکیه مواجه شد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ضمن لغو دیدار برنامه‌ریزی‌‎شده خود با مشاور امنیت ملی آمریکا گفت واشنگتن با این اظهارات، اشتباهی بسیار جدی مرتکب می شود و تاکید کرد کشورش در این خصوص امتیاز نمی‌دهد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز اعلام کرد آنکارا برای انجام عملیات نظامی علیه نیروهای کُرد سوریه از متحدانش اجازه نخواهد گرفت، اما حاضر است هرگونه عملیات احتمالی را با آنها هماهنگ کند.

حمایت واشنگتن از شبه‌نظامیان کُرد سوریه موسوم به «یگانهای مدافع خلق» یا ی.پ.گ از جمله موارد تنش میان ترکیه و آمریکاست. دولت اردوغان بار دیگر به بهانه مبارزه با تروریسم در حال آماده‌سازی برای تجاوز به خاک سوریه و  پاکسازی شبه‌نظامیان ی.پ.گ است. آنکارا شبه‌نظامیان کُرد را شاخه سوری سازمان تروریستی «پ.ک.ک» می‌داند.