به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، هیئت تحقیق قضایی مسئول پرونده "طارق الهاشمی" معاون اول فراری رئیس جمهور عراق اعلام کرد که پرونده هاشمی و دامادش به دادگاه کیفری ارجاع داده میشود تا آن دو بطور غیابی محاکمه شوند.

شبکه ماهواره‌ای " العراقیة " با انتشار این خبر اعلام کرد که هیئت تحقیق قضایی عراق، پرونده هاشمی و " احمد قحطان " داماد او را با سه اتهام، به دادگاه کیفری ارجاع می‌دهد تا آنها بدلیل این اتهامات محاکمه شوند.

این هیئت اتهامات وارده به این دو تن را که به خاطر آنها محاکمه خواهند شد، مشخص نکرد.

از سوی دیگر کمیته عراقی تحقیق در زمینه اتهامات هاشمی اعلام کرد که وی و افراد تحت حمایتش در اجرای ۱۵۰ مورد عملیات تروریستی در عراق از جمله انفجار خودروها و بمب های مختلف و پرتاب موشک ها و هدف قرار دادن زایران شیعه عراقی و ایرانی و ترور افسران ارشد و اعضای پارلمان این کشور دست داشته‌اند.

این کمیته تاکید کرد که هاشمی به همراه همدستانش در عملیات ترور مدیران ارشد و قضات و پزشکان عراقی با سلاح های مجهز به صدا خفه کن نیز دست داشته است.

عبدالستار بیرقدار سخنگوی شورای عالی قضایی در این کشور با اشاره به این موضوع تاکید کرد: کمیته تحقیقات ویژه ای که مأمور پرونده هاشمی است، در مورد دست داشتن و حمایت وی از انجام ۱۵۰ عملیات مسلحانه در عراق به قطعیت رسیده است.

کمیته قضایی عراق در دسامبر گذشته قرار منع خروج طارق هاشمی از کشور را صادر کرده و او را به اتهام دست داشتن در عملیات تروریستی در این کشور تحت تعقیب قرار داد، هاشمی البته با فرار به شهر سلیمانیه کردستان عراق از دست مقامات قضایی گریخته است. این در حالی است که همچنان مقامات منطقه کردستان عراق بویژه جلال طالبانی رئیس جمهور عراق و مسعود بارزانی رئیس منطقه از وی حمایت می کنند. البته برخی منابع اعلام کرده اند که وی نیز مانند برخی دیگر از همدستانش به ترکیه گریخته است.