به گزارش افکار نیوز به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه با بیان اینکه معتقدیم روابط ایران و اروپا نمی تواند برای مدتی طولانی دچار وقفه شود گفت :مطمئن هستم این روابط بار دیگر به جایگاه اولیه خود بازخواهد گشت.

علی اکبر صالحی صبح امروز دوشنبه در مراسم افتتاحیه همایش ملی دو روزه ایران و اکو که با حضور سفرا و نمایندگانی از کشورهای عضو این اتحادیه برگزار شد، افزود: ' نه کشورهای اروپایی می توانند از ایران بی نیاز باشند و نه ایران با توجه به روابط دیرینه خود می تواند خود را بی نیاز از اروپا بداند زیرا که ما مکمل یکدیگر هستیم '.

وی تصریح کرد: اگر ترکیه عضو اتحادیه اروپا شود ایران یکی از همسایگان عمده آن خواهد بود.
وزیر امور خارجه همچنین با بیان اینکه یکی از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران داشتن روابط اقتصادی با همه کشورهاست تاکید کرد: یکی از اولویت های ما توجه به کشورهای همسایه است که اغلب آنها نیز عضو اکو هستند.

صالحی ضرورت ارایه راهکارهایی برای مصون ماندن از گزندها را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید در رابطه با نقل و انتقالات مالی زمینه ها به گونه ای فراهم شود که روابط اقتصادی در سازمان های منطقه ای ریشه دار و پایدار بماند.

وی در این رابطه افزود: باید هیمنه قدرت های جهانی و چند کشور استکباری را با استفاده از همکاری های منطقه ای مانند بحثتبادلات پایاپای و استفاده از پول ملی کشورها از بین ببریم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه بستر همکاری های ما با کشورهای همسایه باید اقتصادی باشد، تاکید کرد: مردم کشورهای مختلف هیچ مشکلی با هم ندارند و این دولت ها هستند که قیدها و محدودیت ها را به وجود می آورند.

صالحی با بیان اینکه دولت ها تنها باید نقش تسهیل کننده را داشته باشند، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در چارچوبی که منافع آن به همه تعلق بگیرد و سلبیاتش کم باشد می تواند عهده دار امور اقتصادی باشد و حکومت ها نیز می توانند نقش استانداردسازی و نظارت را داشته باشند.