به گزارش افکار نیوز به نقل از ایرنا، 'اندرو لنزلی' وزیر بهداشت انگلیس و همچنین جمعی از كارشناسان بخش بهداشت و درمان امروز برای بررسی طرح جنجالی انجام اصلاحات در نظام ملی بهداشت و درمان این كشور در دفتر نخست وزیر انگلیس جلسه داشتند.

تعدادی از مخالفان این طرح که در میان آنان کارکنان بخش بهداشت و درمان نیز به چشم می خورد، از صبح امروز در مقابل دفتر نخست وزیری انگلیس در مرکز شهر لندن تجمع کرده بودند تا مخالفت خود را با طرح خصوصی سازی دولت اعلام کنند.

به گزارش منابع محلی، هنگامی که اندرو لنزلی وزیر بهداشت به مقابل دفتر نخست وزیر رسید، معترضان راه او را سد کردند و شعارهای تندی علیه وی و طرح خصوصی سازی نظام ملی بهداشت و درمان سر دادند.

آقای لنزلی مجبور شد دقایقی را با معترضان عصبانی گفت و گو کند ولی صحبت های وی نه تنها آنان را قانع نکرد بلکه باعثشد، بشدت وی را ' هو ' کنند.

وزیر بهداشت انگلیس سپس با کمک نیروهای امنیتی از میان معترضان عبور کرد و وارد محوطه نخست وزیری شد.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس پس از تشکیل جلسه با کارشناسان بخش بهداشت و درمان، مجددا بر اجرای طرح دولت تاکید کرد و گفت: ما قصد داریم نظام ملی بهداشت و درمان را اصلاح کنیم و از این قصد خود هم عقب نشینی نخواهیم کرد.

وی افزود: انجام اصلاحات همیشه دشوار است ولی این اصلاحات برای تضمین موفقیت نظام بهداشت و درمان در آینده لازم است.

طرح انجام اصلاحات در نظام ملی بهداشت و درمان انگلیس که مخالفان آن را معادل خصوصی سازی می دانند، چندین هفته است در محافل سیاسی و رسانه ای این کشور جنجال آفرین شده است.

حزب کارگر، مهمترین حزب مخالف دولت ائتلافی انگلیس نیز با انتقاد از پیگیری این طرح، دولت را به تعقیب برنامه هایی که در نهایت به محروم شدن اقشار کم درآمد جامعه از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان منجر می شود، متهم کرده است.

بسیاری از نهادهای تخصصی نظیر كالج سلطنتی پرستاران و ماماها، كالج سلطنتی پزشكان عمومی و همچنین انجمن حمایت از حقوق بیماران از طرح دولت برای خصوصی سازی نظام ملی بهداشت و درمان انگلیس انتقاد كرده اند.