به گزارش افکارنیوز،

روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده است که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته، سنا می‌تواند قطعنامه عدم تأیید اعلام وضعیت اضطراری را تصویب کند.

منابع خبری جمهوری‌خواه آگاه به این مساله به واشنگتن پست گفته‌اند، رهبر سنا و رئیس جمهور روز سه‌شنبه در کاخ سفید دیداری رودررو داشته‌اند.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که نگرانی‌ها بر سر اعلام وضعیت اضطراری ملی از سوی دونالد ترامپ و اعزام ارتش برای ساخت دیوار مرزی در صورت عدم توافق کنگره برای تخصیص بودجه درخواستی ترامپ برای ساخت این دیوار افزایش یافته است.

مک‌کانل در نشست خبری خود در روز سه‌شنبه گفت: من موافق گزینه‌ای هستم که جواب دهد و این به معنای جلوگیری از تعطیلی دولت و اعلام وضعیت اضطراری ملی از سوی رئیس جمهور است.

جان تون، سناتور جمهوری‌خواه اظهار کرده است، "تمایل چندانی" به اعلام وضعیت اضطراری وجود ندارد.

جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس و مشاور مک‌کانل نیز در این باره گفته است، قانونگذاران در تلاشند تا ترامپ را از اعلام وضعیت اضطراری منصرف کنند و احتمال دارد که کنگره او را در این مساله به چالش بکشد.

ترامپ روز جمعه بار دیگر مساله اعلام وضعیت اضطراری را پیش کشید و گفت: فکر می‌کنم باید این کار را انجام دهیم.

رئیس جمهور آمریکا گفت: اعلام وضعیت اضطراری را بررسی خواهیم کرد زیرا فکر نمی‌کنم کاری اتفاق تازه ای در این مساله رخ دهد.

وی افزود، احتمال نمی‌دهد که کمیته کنفرانس دوحزبی با ۵.۷ میلیارد دلاری که برای ساخت دیوار مرزی نیاز دارد، موافقت کند.

ترامپ تاکید کرد: فکر نمی‌کنم دموکرات‌ها خواستار امنیت مرزی باشند.

کنگره آمریکا تا ۱۵ فوریه فرصت دارد که به توافقی دست یابد. در صورتی که قانونگذاران به توافقی نرسند، دولت وارد تعطیلی دیگری خواهد شد.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، دست‌کم شش سناتور جمهوری‌خواه از قطعنامه عدم تأیید وضعیت اضطراری پشتیبانی می‌کنند. در صورتی که همه ۴۷ دموکرات سنا و این شش سناتور جمهوری‌خواه با این قطعنامه موافقت کنند، این طرح از حمایت اکثریت بهره‌مند خواهد شد. به گزارش واشنگتن پست، احتمالاً ترامپ این قطعنامه را وتو کند.