به گزارش افکارنیوز،

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه بار دیگر در اظهاراتی مداخله‌جویانه خواستار برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری در ونزوئلا شد.

او در این باره مدعی شد: «خوان گوایدو (سردسته مخالفان) ظرفیت و مشروعیت سازماندهی یک انتخابات را دارد».

وی در ادامه در اظهاراتی متناقض افزود: «فرانسه با همکاری شرکای اروپایی تحولات ونزوئلا را پیگیری می‌کند و حس مسالمت‌آمیز تنش کنونی این کشور در اولویت قرار دارد و باید از جنگ داخلی اجتناب کرد».

وزیر خارجه فرانسه در حالی از حل مسالمت‌آمیز تنش سیاسی در ونزوئلا حرف می‌زند که این کشور به همراه آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی از کودتای سیاسی گوایدو حمایت می‌کنند و خواستار برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری هستند. در حالی که مردم ونزوئلا چند ماه گذشته در انتخابات سراسری ریاست‌جمهوری با رأی قاطع، نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کردند.

مادورو روز یکشنبه ضرب‌الاجل کشور‌های اروپایی برای برگزاری انتخابات زوهنگام ریاست جمهوری در این کشور را رد کرده و تاکید کرد ونزوئلا آماده دفاع در برابر هرگونه مداخله خارجی است. کشورهای اروپایی پیش از این اعلام کردند اگر دولت ونزوئلا ظرف هشت روز انتخابات جدید برگزار نکند، گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت می‌شناسد.

تنش اخیر در ونزوئلا پس از آن آغاز شد که خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا  در اقدامی غیرقانونی و با چراغ سبز آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای منطقه خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا معرفی کرد. در حالی که مردم ونزوئلا چند ماه گذشته در انتخابات سراسری ریاست‌جمهوری با رأی قاطع، نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کردند. گوایدو همچنین در ادامه اقدامات غیرقانونی و ساختارشکنانه خود با انتشار پیامی تصویری از مردم ونزوئلا خواست  علیه دولت قانونی این کشور به خیابان‌ها بیایند.

در حالی  آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای اروپایی و منطقه خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده را رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌دانند که روسیه، ایران، چین، ترکیه، مکزیک، و کشورهای دیگر اعلام کردند نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.