به گزارش افکارنیوز،

پایگاه اینترنتی بلومبرگ گزارشی از وضعیت شاهزادگان ثروتمند سعودی منتشر کرده که در روند ادعایی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در زمینه مبارزه با فساد در هتل ریتز کارلتون در ریاض بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش سعودی هایی که آزاد شده‌اند، بعد از مصادره اموال خود توسط شاهزاده جوان سعودی بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست داده اند. 15 ماه از بازداشت ثروتمندترین شاهزادگان سعودی و عناصر موثر این کشور در هتل ریتز کارلتون می‌گذرد و محمد بن سلمان خود را برنده روند درآمدزایی از طریق این افراد می‌داند.

کمیته مبارزه با فساد که ریاست آن بر عهده محمد بن سلمان قرار دارد، اعلام کرده است که نتیجه بازداشت‌های صورت گرفته، بازگشت 107 میلیارد دلار در قالب پول و املاک و شرکت بوده که از 87 نفر از این شاهزادگان مصادره شده است.


فارغ از اذعان دولت به دستیابی به یک میلیارد دلار از متعب بن عبدالله شاهزاده سعودی و رئیس سابق گارد ملی این کشور، دولت از جزئیات دریافت این پول‌ها موضوعی را به صورت رسمی مطرح نکرده است. بلومبرگ 4 ماه قبل به نقل از ولیعهد عربستان گفته بود که در این بازداشت‌ها حدود 35 میلیارد دلار از افراد بازداشت شده دارایی جمع‌آوری شده است. این در حالی است که رقم جدید بالغ بر 107 میلیارد دلار عنوان می‌شود.

به این ترتیب شاهزادگان سعودی وقتی بخش قابل توجهی از اموال و دارایی‌های خود را تقدیم محمد بن سلمان کردند، به صورت تدریجی از بازداشتگاه خود خارج می‌شوند. تازه‌ترین این افراد محمد العمودی فرد سعودی اتیوپیایی الاصل است که به اتهام فساد و دریافت رشوه در یک مکان مخفی بازداشت شده بود. او چند هفته پیش به همراه عمر الدباغ شریک سابق خود در شرکت «ماکنزی اند کو» از زندان آزاد شد.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود وضعیت 4 میلیاردر سعودی را بعد از بازداشت تشریح کرده است:

ولید بن طلال: وی در سال 2018 بعد از 83 روز بازداشت از زندان آزاد شد. او بعد از آزادی حدود 4 میلیارد دلار از ثروت‌های خود را از دست داد و ثروتش به 15 میلیارد دلار رسید. او بعد از آزادی بسیار لاغر شده بود، اما همچنان به تمجید از مقامات سعودی پرداخت. گفته می‌شود او با دولت به توافق رسیده که روند فعالیت امپراطوری تجاری خود را به صورت عادی دنبال کند.

سهام مجموعه تجاری وی با عنوان « المملکة القابضة» بعد از بازداشت حدود 22 درصد افت کرد. ولید 95 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

محمد العمودی
وی در روز 27 ژانویه گذشته آزاد شد و ثروتش با کاهش 1.7 میلیارد دلاری به 8.7 میلیارد دلار رسید.

العمودی دومین فرد ثروتمند عربستان است که شش هفته بعد از بازداشت و تاکید مسئولین مبنی بر اینکه متهم به فساد و دریافت رشوه است، از زندان آزاد شد.

العمودی بزرگترین شرکت سوخت در سوئد را در اختیار دارد و بزرگترین سرمایه گذار فعال در اتیوپی در زمینه معادن طلا و هتل‌ها و مناطق کشاورزی است. گرچه فعالیت‌های شرکتهای خارجی وی در زمان بازداشت نیز ادامه داشت، اما اوضاع تجارتش در عربستان که مجموعه‌ای از ایستگاه‌های سوخت و شرکت مهندسی بوده، نامشخص است.

صالح کامل
بلومبرگ می‌نویسد که وی بعد از بازداشت 700 میلیون دلار از ثروت خود را از دست داده و ثروتش به 3 میلیارد دلار رسیده است. کامل از مهمترین افراد فعال در عرصه بانکداری و تجارت مواد بهداشتی و صنعتی است. او مالک مجموعه البرکة در بحرین و مجموعه دلة البرکه در جده است و شرکت های بهداشتی و املاک و صنایع غذایی در اختیار دارد.

کامل از اولین سعودی هایی است که در زمینه رسانه فعالیت کرده است. او در دهه هفتاد قرن گذشته میلادی اولین شرکت تولیدی فیلم‌های تلویزیونی را تاسیس کرد و از اولین سرمایه‌گذاران شبکه تلویزیونی ام‌بی‌سی است که ولید ابراهیم مدیر این شرکت نیز در بین زندانیان ریتز کارلتون دیده می‌شود. بعد از ماجرای ریتز کارلتون 60 درصد از سهام شرکت ام بی سی به مالکیت دولت در آمده است.

فواز الحکیر
وی در ژانویه 2018 و بعد از این که 520 میلیون دلار از ثروت خود را از دست داد و ثروتش به رقم 950 میلیون دلار رسید، آزاد شد. او شریک تاسیس و مالک مجموعه الحکیر است که در سال 1990 تاسیس شده است. بعد از بازداشت وی نیز سهام این شرکت حدود 41 درصد افت داشت.