به گزارش افکارنیوز،

«جورجیوس کاتروگالوس» وزیر امور خارجه یونان روز دوشنبه در واکنش به تحولات در ونزوئلا با تاکید بر راه‌حل مسالمت‌آمیز و دموکراسی در این کشور گفت:« راه‌حلی داخلی به معنای آن است که مردم ونزوئلا خود درباره آینده‌شان تصمیم‌گیری کنند و از هرگونه مداخله خارجی باید خودداری شود.»

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی طی بیانیه مطبوعاتی افزود که تنها مسیری که جامعه بین‌المللی باید درباره ونزوئلا در نظر بگیرد کمک به کاهش تنش و اطمینان یافتن از انتخابات عادلانه است.

کاتروگالوس مخالفت یونان با اقدام برخی کشورهای اروپایی در به‌رسمیت شناختن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا را ابراز داشت.

وی گفت: این تصمیمی است که ما در داخل اتحادیه اروپا با آن ابراز مخالفت کردیم.

بعد از ناکامی اتحادیه اروپا در تصویب بیانیه‌ به منظور به رسمیت شناختن رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، چندین کشور اروپایی اعلام کردند که آنها «خوآن گوایدو» را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

چندین کشور اروپایی از قبیل انگلیس، فرانسه، سوئد، اتریش، اسپانیا،دانمارک، هلند و لتونی امروز دوشنبه رسما اعلام کردند که «خوآن گوآیدو» را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» به رسمیت می‌شناسند.

اقدام این چند کشور اروپایی که در واقع تکرار مواضع واشنگتن بوده است، بعد از رد اولتیماتوم اروپایی‌ها به «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا برای برگزاری هر چه سریعتر انتخابات جدید در این کشور صورت گرفت.

رئیس‌جمهور ونزوئلا ضمن رد موضع مداخله‌جویانه این کشورهای اروپایی گفته بود که انتخابات ریاست جمهوری این کشور طبق برنامه قبلی و به دور از مداخلات خارجی برگزار خواهد شد.