به گزارش افکارنیوز،

ناظران سازمان ملل از پیش شرط کره شمالی مبنی بر حفظ موشک‌های هسته‌ای خود پیش از مذاکرات صلح خبر دادند.

به گزارش رویترز، ناظران سازمان ملل اعلام کردند کره شمالی در تلاش است تا از قابلیت‌ موشک‌های هسته‌ای و بالستیک در راستای دفاع از خود برای مقابله با حملات نظامی حفاظت کند.

در گزارش محرمانه ناظران تحریم‌های سازمان ملل به کمیته تحریم شورای امنیت در روز دوشنبه با ذکر نام اختصاری کره شمالی آمده است که شواهدی دال بر وجود تمایل مستمر برای ساخت، ذخیره سازی و آزمایش موشکی از سوی کره شمالی وجود دارد.

«استفان بیگون» نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی روز چهارشنبه با همتای کره شمالی خود در مورد برگزاری نشست دوم سران دو کشور آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد.

بیگون روز‌های یکشنبه و دوشنبه با مقامات کره جنوبی با هدف "دست یافتن به نتایج مطلوب برای ترسیم نقشه راه مذاکرات و بیانیه پیش رو و درک مشترک براساس تلاش‌های مشترک" دیدار کرد.

مقامات کره جنوبی پس از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی ابراز امیدواری کردند که بتوانند با واشنگتن به توافقی برای خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ برای خروج نیرو‌های آمریکایی از شبه جزیره کره که از جنگ دو کره در سال‌های ۱۹۵۰-۵۳ در این منطقه مستقر شده اند، دست یابند.

نخستین نشست ترامپ و کیم جون اون در ژانویه ۲۰۱۸ در سنگاپور برگزار شد. شهر بندری «دانانگ» ویتنام به عنوان گزینه اصلی محل برگزاری نشست آینده سران دو کشور در نظر گرفته شده است.

در پی برگزاری نشست نخست سران دو کشور، تاکنون پیونگ یانگ بار‌ها خواستار لغو تحریم‌های آمریکا و ارائه تضمین‌های امنیتی از سوی واشنگتن شده و اعلام کرده است هرگز در توافق یکجانبه، با خلع سلاح هسته‌ای خود موافقت نخواهد کرد و پیش شرط صلح با آمریکا، خروج نیرو‌های آمریکایی از شبه جزیره کره است.

این در حالی است که آمریکا ضمن حفظ تحریم‌ها علیه کره شمالی، اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی حاضر در شبه جزیره کره قابل چانه زنی نیستند.