به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته تحریم‌های جدیدی را علیه شرکت نفت و گاز ونزوئلا موسوم به «پترولئوس دی ونزوئلا» (PDVSA) اعمال کرد. این اقدام آمریکا به دنبال فشار بر دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و حمایت از خوآن گوآیدو، سرکرده مخالفان دولت کاراکاس صورت گرفت.

با بالا گرفتن اختلافات سیاسی بین دو کشور و اعمال تحریم‌های واشنگتن علیه کاراکاس، میزان صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا کاهش می‌یابد. این در حالی است که تحریم‌ها باعث می‌شود بیشتر شرکت‌های آمریکایی از تجارت با شرکت نفتی پترولئوس منع شوند. توقف تجارت میان شرکت‌های نفتی آمریکایی و ونزوئلایی پیامد‌های متعددی برای دو طرف دارد.

بر این اساس، در حالیکه سطح تولید نفت در سال‌های اخیر به طور چشمگیری کاهش یافته است با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ونزوئلا، پالایشگاه‌های آمریکا با دشواری‌های گسترده‌ای در زمینه واردات مواجه خواهند بود چراکه واردات بیش از نیم میلیون بشکه نفت سنگین از ونزوئلا به آمریکا متوقف می‌شود. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا پس از اعلام تحریم‌های جدید علیه ونزوئلا گفته بود انتظار می‌رود تحریم‌ها هیچ تاثیری بر بهای سوخت در آمریکا نگذارد. وی اظهار امیدواری کرد تولیدکنندگان خاورمیانه نفت مورد نیاز آمریکا را تامین می‌کنند و از عرضه نفت خود به آمریکا راضی نیز خواهند بود. این در حالی است که تولید نفت سنگین در بسیاری از کشور‌های تولیدکننده نفت در حال کاهش است و عربستان هم اکنون این شکاف را پر می‌کند. این روند با کاهش ذخایر نفت سنگین آمریکا بر بهای نفت نیز تاثیر خواهد گذاشت و موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد و در همین راستا، بهای سوخت در آمریکا نیز افزایش خواهد یافت.