به گزارش افکارنیوز،

منابع خبری افغانستان به نقل از «شیرمحمد عباس استانکزی» رئیس هیأت اعزامی طالبان در نشست مسکو نوشتند که قانون اساسی کنونی افغانستان یکی از چالش‌های فرا راه صلح در افغانستان است، زیرا این قانون اساسی ساخته غرب است.
نشست مسکو امروز سه شنبه با حضور حدود 70 سیاستمدار افغان از جمله 10 عضو دفتر طالبان در قطر ، در مسکو آغاز شد.
حامد کرزی، حنیف اتمر، محمد محقق، عطا محمدنور، حکمت خلیل کرزی، ذبیح الله مجددی، سید حامد گیلانی، گلبدین حکمتیار، شهنواز تنی، مولوی عبدالسلام ضعیف، وحید مژده و اسماعیل خان از مهم‌ ترین شرکت کنندگانی هستند که با هیات طالبان به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی رئیس سابق دفتر طالبان در قطر گفت و گو کردند.
این گفت وگوها فردا چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت.
استانکزی در مراسم افتتاح این نشست گفت: طالبان در پی انحصار قدرت نیست، اما خواهان تأسیس نظام اسلامی در افغانستان هست و ما حقوق زنان را مطابق قانون اسلام رعایت می کنیم نه همچون حقوق زنان در کشورهای غربی.
وی افزود که قانون اساسی یکی از اصل ‌های مهم کشور افغانستان است، اما این قانون اساسی یکی از چالش‌های دیگر سد راه صلح است.
وی تأکید کرد که برای پیگیری گفت وگوهای صلح، باید اعضای طالبان از فهرست سیاه آمریکا خارج شوند و سازمان ملل متحد و کشورهای اسلامی باید اجرای توافق نامه احتمالی صلح را تضمین کنند.
آزادی زندانیان طالبان، تعیین مکان معین برای دفتر طالبان و توقف تبلیغات علیه این گروه نیز از خواسته های دیگر طالبان بود که برای اعتمادسازی بیشتر بین طرفین هرچه زودتر این خواسته ها محقق شود