به گزارش افکارنیوز،

«پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیکهای جهان اعلام کرد که در صورت رضایت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا و «خوآن گوآیدو» رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده این کشور، وی تمایل دارد برای یافتن راه حلی صلح آمیز جهت پایان دادن به مناقشه سیاسی موجود در ونزوئلا میانجیگری کند.

پاپ فرانسیس در هواپیمای اختصاصی خود و در مسیر بازگشت از ابوظبی به شهر رم در ایتالیا اظهار داشت: «ما همواره خواهان [میانجیگری] هستیم».

رهبر کاتولیکهای جهان تأیید کرد که نیکلاس مادورو با ارسال نامه ای خطاب به وی، خواستار انجام گفتگویی جدید شده است.

گفتنی است که روز دوشنبه، بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند.

رهبر کاتولیکهای جهان با اشاره به اینکه میانجیگری گام نهایی است که پس از گامهای دیگر باید برداشته شود، گفت که «اراده و میل دو طرف [درگیری برای میانجیگری] لازم است».

وی در ادامه با یادآوری مداخله پاپ «ژان پل دوم» در مناقشه میان دو کشور آرژانتین و شیلی، آن را اقدامی «شجاعانه» خواند که «مانع از جنگ [میان دو کشور] شد».

با این حال، پاپ فرانسیس اذعان کرد که هنوز شرایط برای میانجیگری در ونزوئلا هنوز مهیا نشده و تلاشهای پیشین دیپلماتهای واتیکان و سیاستمداران اروپایی در این زمینه ثمری نداشته است.