به گزارش افکارنیوز،

«شاه حسین مرتضوی» گفت:  که طرفین در این تماس در مورد همکاری های دوجانبه، روند صلح و انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

پمپئو در این تماس تلفنی گفت که ابهامات در روند صلح افغانستان و روابط دو کشور در اثر بعضی شایعه پراکنی ها به وجود می آید در حالی که باید گفت شایعات نمی تواند جای حقیقت را بگیرد و مناسبات دو کشور همچنان مستحکم است.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد که تا برقراری صلح پایدار اتحاد نظامی بین آمریکا و افغانستان برقرار خواهد ماند.

وی همچنین از برگزاری مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در تاریخ تعیین شده، حمایت کرد.

رئیس جمهوری افغانستان نیز ضمن قدردانی از کمک های آمریکا به افغانستان گفت که روابط و مناسبات بین دو کشور دراز مدت و مستحکم است.

این در حالی است «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در سخنرانی سالانه اش در کنگره آمریکا گفت که واشنگتن مذاکرات سازنده‌ای را با طالبان انجام می‌دهد و در صورت پیشرفت در مذاکرات آمریکا شمار نظامیان خود در افغانستان را کاهش می دهد.

وی افزود که نمی‌داند که آمریکا به توافق با طالبان دست خواهد یافت یا خیر؛ اما می‌داند که پس از دو دهه جنگ باید به روند صلح افغانستان توجه ویژه ای داشته باشد.