به گزارش افکارنیوز،

 «عبدل سلام حنفی»  از اعضای هئیت اعزامی گروه طالبان به مسکو روز چهارشنبه در گفتگو با روزنامه روسی «ریانووستی» مدعی شد: «آمریکایی‌ها ماه گذشته (در گفتگو‌های دوحه قطر) به ما گفتند که آن‌ها از ابتدای ماه فوریه تا پایان ماه آوریل (۲۰۱۹) نیمی از نیرو‌های خود را خارج خواهند کرد».  

این مقام گروه طالبان همچنین افزود: «واشنگتن و طالبان همچنین توافق کردند که سرانجام همه نیرو‌های خارجی باید افغانستان را ترک کنند و افغانستان به پایگاهی برای حمله به نیرو‌های آمریکا تبدیل نخواهد شد. زمان‌بندی خروج (نیرو‌های خارجی) در گفتگو‌های آتی بحث خواهد شد».

هیئت گروه طالبان هم‌اکنون برای انجام گفتگو با سیاستمداران مخالف دولت افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور در مسکو به سر می‌برد. دولت کنونی افغانستان اعلام کرده است که این گفتگو‌ها «در راستای منافع کشور نیست».

چهارمین دور گفتگو‌های صلح میان هیئت آمریکایی به سرپرستی «زلمای خلیل‌زاد» با مقامات طالبان ماه گذشته در دوحه قطر برگزار شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه طالبان گزارش داد مذاکره‌کنندگان آمریکایی با پیش‌نویس صلح در افغانستان موافقت کرده‌اند که تأکید می‌کند نیرو‌های خارجی باید ظرف ۱۸ ماه پس از امضای این توافقنامه خاک افغانستان را ترک کنند.

به نوشته رویترز یک مقام آمریکایی ماه دسامبر اعلام کرد دونالد ترامپ تصمیم دارد بیش از ۵ هزار یا بیش از یک سوم ۱۴ هزار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان را خارج کند.