به گزارش افکارنیوز،

«دان بولداک» ژنرال سابق ارتش آمریکا گفت، ارتش امریکا تلفات سنگینی در جنگ افغانستان داشته و دلیل این شکست تنها سیاست‌های نادرست مقامات واشنگتن است.
بولداک که با اخبار یاهو سخن می گفت و اظهاراتش در اسپوتنیک منتشر شد، گفت، ما در حالی به طولانی‌ترین جنگ امریکا پایان می‌دهیم که طالبان شدیداً در حال قدرت گرفتن در افغانستان است و امریکا تنها برای ثبات و امنیت این کشور سرباز و نظامی قربانی کرده است.
این فرمانده نظامی امریکا که 69 نفر از نیروهایش به عنوان افراد جمعی لشکر هوابردی امریکا در یک عملیات جنگی در مقابل طالبان کشته شدند، می‌گوید، ارتش امریکا به این دلیل در افغانستان شکست خورد که سیاستمداران آن در واشنگتن مسیر اشتباه به نظامیان می‌دادند.
ژنرال بازنشسته آمریکا می‌افزاید، شکست آمریکا در افغانستان به پای نظامیان این کشور نوشته نخواهد شد بلکه در آینده لکه ننگینی برای سیاستمداران این کشور خواهد بود که تنها برای قدرت طلبی‌های خود هزاران نظامی را قربانی کردند.
این اظهارات نظامی امریکایی حاکی از وجود اختلافات شدید بین فرماندهان نظامی و سیاستمداران امریکایی در ارتباط با جنگ در افغانستان دارد.
ژنرال دان بولداک که فرمانده نیروهای ویژه لشکر هوابرد آمریکا در جنگ افغانستان بوده با اشاره به این که از سال‌ 2008 تا 2009 در مجموع 184 نفر از نیروهای لشکر مزبور در درگیری ها در افغانستان کشته شدند ، می‌گوید، ما در حالی در سال 2019 تصمیم به خروج از جنگ این کشور گرفته‌ایم که جنگ را تمام عیار به طالبان باخته‌ایم.
به گزارش روزنامه هیل آمریکا، قریب به 17 سال از لشکر کشی آمریکا و متحدانش به افغانستان می‌گذرد اما با گذشت سال‌های متوالی نه تنها امنیت و صلح به افغانستان بازنگشته است بلکه هم اکنون طالبان مانند دوران قبل از سال 2001 کنترل بخش عظیمی از کشور را دست گرفته و در حال حاضر به یکی از مخالفان جدی دولت تبدیل شده است.
طی این سال‌ها حاصل این جنگ که تحت عنوان مبارزه با تروریسم صورت گرفت، نه تنها باعث برقراری صلح و امنیت و ثبات در افغانستان نبوده بلکه باعث کشتار افراد بی‌گناه غیرنظامی و حتی بسیاری از شهروندان افغان شده است که آمار موجود بسیار بهت آور است.
به گزارش اخیر موسسه تحقیقاتی امور عامه و بین‌المللی واتسون دانشگاه براون آمریکا، حاصل جنگ 17 ساله آمریکا در افغانستان، کشته شدن 38 هزار غیرنظامی و زخمی شدن 41 هزار غیرنظامی افغان بوده است. 
در مجموع باید گفت جنگ تحمیلی آمریکا به افغان‌ها نتیجه‌ای جز کشته شدن 147 هزار نیروی نظامی و غیرنظامی و ویرانی کل کشور افغانستان نداشته است.
علاوه براین انتظار می‌رود که تعداد افراد غیرنظامی که به هر دلیل غیرمستقیم جنگ افغانستان جان خود را از دست داده باشند می‌تواند در حدود 360 هزار نفر باشد.