به گزارش افکار نیوز,روز سه شنبه امریکا عذرخواهی خود را از سوزاندن قرآنها و کتابهای مقدسی که از کتابخانه زندانهای مجاور پایگاه هوایی بگرام، جمع آوری شده بود، اعلام کرد.

به گزارش فارس به نقل از واشنگتن پست، کاخ سفید نیز مانند مقامات ارتش آمریکا، اعلام کرد سوزاندن قرآن‌ها و دیگر کتاب‌های مقدس اسلامی یک حادثه ناگوار بود.

«جان آلن» فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان اظهار داشت، این کتاب‌ها به اشتباه به دست نیروهای آمریکایی در پایگاه بگرام افتاده اند.

وی گفت: «قرار بر این نبود که آن‌ها سوزانده شوند. زیرا آن‌ها کتاب‌های مقدس بودند. قرار نبود نسبت به دین اسلام هیچ بی‌حرمتی رخ دهد. این اتفاق یک اشتباه و یک خطا بود. بلافاصله بعد از پی بردن به این امر، سریعا مداخله کردیم و آن را متوقف ساختیم.»

آلن در سخنانش اظهارداشت: «این حادثه و علت جمع‌آوری و سوزاندن قرآن‌ها بررسی خواهد شد.»

یکی از مقامات نظامی آمریکا که نامش فاش نشد، ادعا کرد این قرآن‌ها و دیگر کتب مقدس اسلامی در این کتابخانه جهت تحریک افراط گران مورد استفاده قرار می گرفتند و افراد زندانی در این بازداشتگاه مطالب افراطی را یادداشت کرده و بین یکدیگر رد و بدل می کردند. وی در ادامه اعلام کرد قرآن‌ها و کتاب‌های مقدس به دلیل داشتن مفاهیم افراطی و برخی دیگر به دلیل نوشته های افراطی که افراد بازداشت شده درون آنها نوشته بودند، جمع آوری شدند.

فرمانده ارشد ارتش آمریکا بخش نامه جدیدی صادر کرد و به همه نیروهای ائتلافی در افغانستان دستور داد تا سوم ماه مارس آموزش های خود را در رابطه با برخورد مناسب با مسائل مذهبی تکمیل کنند. این آموزش شامل شناسایی مسائل و کتب مذهبی، مفاهیم و اهمیت آنها، برخورد درست و نگهداری از آن‌ها است.