به گزارش افکار نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر ؛ جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا امروز چهارشنبه در واکنش به استعفای کوین راد وزیر امور خارجه کابینه اش اعلام کرد در کنگره آینده حزب حاکم کارگر برای انتخاب رهبر این حزب رای گیری خواهد شد. به گزارش خبرگزاری آلمان از سیدنی، پیش بینی می شود رای گیری برای انتخاب رهبر حزب کارگر روز دوشنبه آینده در کنگره این حزب که یکصد و سه عضو دارد صورت گیرد.

هواداران گیلارد می گویند وی اکثر آراء را به دست خواهد آورد و با دعوت به رای گیری در این خصوص، ابتکار عمل را در کشمکش با کوین راد برای ریاست بر حزب کارگر به دست گرفته است.

گیلارد در ژوئن ۲۰۱۰ در کودتایی درون حزبی کوین راد را از نخست وزیری برکنار کرد و رهبری حزب را در انتخابات پارلمانی که دو ماه بعد برگزار شد بر عهده گرفت.

حزب کارگر در این انتخابات با اختلاف اندکی برنده شد.

حزب کارگر که در پارلمان اکثریت ندارد برای ادامه حکومت به حمایت نامزدهای مستقل وابسته است. گیلارد گفت: از این که کوین راد نگرانی هایش را که امروز به طور علنی اعلام کرد قبلا هیچ گاه با من در میان نگذاشته بود احساس ناامیدی می کنم.

وی همچنین قبل از آن که استعفا کند در این باره با من صحبت نکرده بود.

احتمال دارد کوین راد استعفا کرده است تا قبل از آن که گیلارد او را برکنار کند پیش دستی کرده باشد و ابتکار عمل را در کشمکش بر سر رهبری حزب کارگر به دست گیرد.

اطرافیان گیلارد از وی خواسته بودند راد را به علت به چالش کشیدن رهبری او برکنار کند.

محبوبیت حزب کارگر در دوره ریاست گیلارد که قبلا نامزد راد بود به شدت کاهش یافت و نظرسنجی ها نشان می دهد این حزب در انتخابات پارلمانی سال آینده به سختی شکست خواهد خورد مگر آن که شانس با این حزب همراه باشد.

تونی ابوت رئیس حزب لیبرال استرالیا گفت استعفای راد نشان می دهد دولت کنونی لیاقت ادامه دادن به حکومت بر استرالیا را ندارد.