به گزارش افکارنیوز،

هر چقدر زمان به 18 آوریل نزدیک تر می شود، بر دامنه مخالفت ها با پنجمین بار نامزدی "عبدالعزیز بوتفلیقه " در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر افزوده تر می شود. مخالفان تنها گزینه پایان دادن به اعتراضات خود را انصراف رئیس جمهور کنونی از نامزدیش در انتخابات می دانند. بر همین اساس، میلیون ها الجزایری جمعه گذشته در تظاهرات علیه بوتفلیقه شرکت کردند و قرار است اعتصاب سراسری و نافرمانی مدنی از فردا در این کشور شروع شود.

درحالی که تعطیلات بهاری در الجزایر از 21 مارس ( اول فروردین ) شروع می شود، اما وزارت آموزش عالی این کشور در اقدامی غیر منتظره دیروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: تعطیلی بهاری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور از یکشنبه ( امروز ) شروع می شود و تا 4 آوریل ( 15 فروردین ) ادامه خواهد یافت.

به نوشته روزنامه " العربی الجدید" ، تعطیلات دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی الجزایر که 10 روز زودتر از موعد مقرر اعلام شد با واکنش منفی استادان و دانشجویان مواجه گشت. دانشگاهیان با برپایی تظاهرات در پایتخت الجزایر این اقدام وزارت علوم و آموزش عالی این کشور را محکوم کردند. قرار است دانشجویان امروز در اعتراض به تعطیلی دانشگاه ها از در خروجی تمام دانشگاه ها تظاهرات کنند.


یکی از اعضای انجمن دانشجویان مستقل الجزایر با محکوم کردن تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور گفت: دولت با این اقدام نمی تواند دانشجویان را از شرکت در خیزش مردمی علیه نامزدی بوتفلیقه جدا کند. دانشجویان چه در دانشگاه باشند و چه در خارج آن، در تظاهرات علیه بوتفلیقه شرکت می کنند.

شورای استادان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی الجزایر " کناس" نیز در واکنش به تعطیلی زود هنگام دانشگاه های این کشور با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: این اقدام وزارت علوم و آموزش عالی غیر قانونی است و باید " طاهر حجار" وزیر علوم و آموزش عالی از سمت خود کناره گیری کند.

روزنامه الجزایری " الخبر الیومی " نوشت: در این بیانیه آمده است که تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی یک اقدام ارتجاعی است که وزیر مربوطه بدون مشورت با دیگران این تصمیم را اتخاذ کرده است. ما معتقدیم این تصمیم به بخش آموزش در کشور آسیب جدی وارد می کند.

در همین حال، وزیر آموزش و پرورش الجزایر به مدیران تمام مدارس این کشور دستور داده است تا 21 مارس ( اول فروردین ) از خروج دانش آموزان از مدارس جلوگیری کنند.

این دستور در حالی صادر شده است که دانش آموزان الجزایری حضور فعالی در تظاهرات علیه نامزدی بوتفلیقه دارند، به گونه ای که پلیس مجبور شده با محاصره مدارس، از شرکت دانش آموزان در تظاهرات جلوگیری کند.

به نوشته همین روزنامه الجزایری، 52 اندیشمند، مهندس و سرمایه گذارالجزایری مقیم آمریکا با انتشار بیانیه ای مشترکی از تظاهرات هموطنان خود در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه حمایت و اعلام کردند: ما بارها برای ساختن آینده ای بهتر برای کشورمان داوطلب شدیم اما هربار به حاشیه رانده شدیم اما خیزش مردم الجزایر به ما امید می دهد و ما را ملزم می کند که در ساختن کشور کمک کنیم.