به گزارش افکارنیوز،

در حالی که تحلیلگران رژیم صهیونیستی بر بعید بودن موفقیت تلاش‌های سازمان اطلاعات مصر برای ازسرگیری توافق‌های آتش‌بس در مرز غزه تاکید کرده‌اند، روزنامه «هاآرتص» رژیم صهیونیستی گزارشی درباره شروط و درخواست‌های حماس برای آتش‌بس احتمالی با این رژیم منتشر کرده است.

به ادعای روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» «یک مقام ارشد حماس» به این روزنامه گفت که حماس خواهان آرامش است اما از اسرائیل انتظار دارد که در ازای آن، محدودیت‌های اعمال شده علیه نوار غزه رفع شود».

این مقام که نامش منتشر نشده، تاکید کرد که تحولات دو هفته آینده برای تعیین این موضوع که آیا احتمال تشدید تنش در نوار غزه قریب‌الوقوع وجود دارد یا خیر، حیاتی است.

این مقام فلسطینی اعلام کرد که هدف اصلی حماس برداشته شدن قابل ملاحظه محاصره تحمیلی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه است و در صورتی که در این باره توافقی نشود، حماس سیاستش را تغییر نخواهد کرد.

«هاآرتص» گزارش داد: «یک هیات از مقام‌های امنیتی مصر هفته جاری در غزه با رهبران حماس دیدار کرد. در این دیدار، رهبران حماس گفتند که آنها خواهان اجتناب از تنش و درگیری (با رژیم صهیونیستی) است اما مایل نیستند شروط دیکته شده اسرائیل برای حفظ آرامش را بپذیرد».

این مقام فلسطینی به هاآرتص گفت: «اسرائیل در تلاش است تا در ازای بازگشت ما به وضعیت به قبل از راهپیمایی بازگشت، یک آتش‌بس را به ما تحمیل کند. سه هفته دیگر، اولین سالگرد این راهپیمایی است، که طی آن بیش از ۲۵۰ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند. اگر کسی فکر می‌کند که این خون‌ها بیهوده ریخته شده و به هدر رفته شده، او شدیدا در اشتباه است».

«راهپیمایی‌ بازگشت» که اشاره به «حق بازگشت صدها هزار آواره فلسطینی به سرزمین فلسطین دارد» از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۷) در راستای تأکید بر همین حق و همچنین در اعتراض به محاصره کامل غزه و نیز انتقال سفارت آمریکا به قدس، آغاز شده و هر هفته در مرز شرقی غزه با فلسطین اشغالی برگزار می‌شود.

گرچه تظاهرات‌کنندگان فلسطینی از ابتدای آغاز این تظاهرات بر ماهیت مسالمت‌آمیز آن تأکید کرده‌اند اما رژیم صهیونیستی به طور جدی از تبعات این تظاهرات نگران است و برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان از گلوله استفاده می‌کند. حماس اعلام کرده، راهپیمایی‌های بازگشت تا تحقق اهداف موردنظر ادامه پیدا خواهد کرد و دامنه زمانی ندارد

روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارش روز شنبه (دیروز) خود خبر داده بود که سفر هیات مصری به غزه بی ثمر بود چرا که رژیم صهیونیستی از توافق برای رفع محدودیت‌ها و محاصره نوار غزه سرباز زده است.

پیشتر، برخی تحلیلگران رژیم صهیونیستی هم اعلام کردند، بعید می‌دانند تلاش‌های سازمان اطلاعات مصر برای ازسرگیری توافق‌های آتش‌بس در مرز غزه به جایی برسد. این تحلیلگران همچنین درباره امکان وقوع درگیری میان حماس و رژیم صهیونستی قبل از برگزاری انتخابات این رژیم در نهم آوریل هشدار دادند.