به گزارش افکارنیوز،

خورجه آریزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا، از تظاهرات ضددولتی روز گذشته (شنبه) در کاراکاس انتقاد کرد و خوان گوایدو، سردسته مخالفان این کشور را فرستاده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، خواند.

آریزا که سخنانش از ایستگاه رادیویی اتحاد منتشر می‌شد، اظهار داشت: «آن‌ها (مخالفان) تمام توان خود را به کار بردند و حتی بیشتر از آن. آن‌ها با وزرای خارجی دورترین کشور‌ها ملاقات کردند. سپس، سفرای آمریکا دولت‌های آن کشور‌های را تهدید کردند و در پی آن، کشور‌های مذکور دولت قانونی ونزوئلا را به رسمیت نشناختند».

آریزا در ادامه خوان گوایدو را «سفیر دونالد ترامپ در ونزوئلا» خواند، اما تاکید کرد اقدامات واشنگتن علیه دولت نیکلاس مادورو هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته است.

گوایدو که پیشتر رئیس مجلس ملی ونزوئلا بود در تاریخ ۲۳ ژانویه و چند روز پس از آنکه دیوان عالی ونزوئلا او را به عنوان رئیس مجلس ملی بی اعتبار دانست، در اقدامی غیرقانونی خود را رئیس جمهور موقت خواند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. در همین حال آمریکا و متحدانش در اقدامی مداخله‌جویانه، او را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

در پی این ماجرا مادورو، گوایدو را عروسک خیمه‌شب بازی آمریکا خواند که در تلاش است کودتای طراحی شده از سوی واشنگتن را به اجرا گذارد.

خوان گوایدو روز ۲۲ فوریه به مرز کلمبیا با کاراکاس رفت تا کمک‌هایی ارسالی از سوی آمریکا را که در آنجا جمع‌آوری شده بود وارد ونزوئلا کند. این در حالی است که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی این کشور، پذیرش این کمک‌ها را ممنوع اعلام کرده است. پس از آنکه تلاش‌های گوایدو جهت وادار کردن دولت برای ورود کمک‌های آمریکا ناکام ماند، او با فرار از ونزوئلا در نشست لیما که در بوگوتا، پایتخت کلمبیا برگزار می‌شد، شرکت کرد. سپس با سران برزیل، پاراگوئه و آرژانتین دیدار کرد تا حمایت آن‌ها از خود را به دست آورد و نیکلاس مادورو، رئیس جمهور قانونی ونزوئلا را برای کناره‌گیری از قدرت تحت فشار قرار دهد.