به گزارش افکارنیوز،

یک مقام آمریکایی آگاه اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه از کنگره درخواست ۸.۶ میلیارد دلار دیگر برای کمک به ساخت دیوار در مرزی جنوبی این کشور با مکزیک خواهد کرد تا از این طریق به مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر بپردازد.

بنا به گزارش رویترز، این میزان بودجه شش برابر بیشتر از مقدار بودجه‌ای است که از سوی کنگره در دو سال مالی گذشته به پروژه ساخت دیوار مرزی اختصاص یافته است و ۶ درصد نیز بیشتر از میزانی است که ترامپ امسال به خاطر آن متوسل به اعلام حالت فوق العاده در این کشور شد.

دموکرات‌ها با ساخت دیوار مرزی موافق نیستند و در حال حاضر کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند و در نتیجه بعید به نظر می‌رسد که درخواست رئیس جمهور جمهوری‌خواه بتواند در کنگره با مقبولیت روبرو شود. این پیشنهاد قرار است در حالی مطرح شود که پیشتر در اواخر ماه دسامبر گذشته اختلاف نظر میان ترامپ و دموکرات‌ها بر سر بودجه دیوار مرزی منجر به تعطیلی پنج هفته‌ای دولت فدرال شد که در نهایت درماه ژانویه به پایان رسید.

صرف نظر از اینکه آیا بودجه درخواستی ترامپ برای ساخت دیوار مرزی در کنگره آمریکا به تصویب می‌رسد یا خیر، این پیشنهاد می‌تواند چارچوبی را برای استدلال‌های او در خصوص امنیت مرزی با شروع رقابت‌های ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شکل دهد، انتخاباتی که در آن ترامپ به دنبال انتخاب مجدد است. شعار «دیوار را بساز» یکی از شعار‌های انتخاباتی او در انتخابات سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شد. شعار «دیوار را تمام کن» نیز از مشخصه‌های کمپین انتخاب مجدد او در انتخابات ۲۰۲۰ به حساب می‌آید. این مقام دولتی آمریکا، که نخواست نامش فاش شود گفت: این موضوع به رئیس جمهور این توانایی را می‌دهد که اعلام کند که وعده خود برای بدست آوردن کنترل عملیاتی بر مرز جنوبی این کشور را تحقق بخشیده است.

یک مقام دیگر دولت آمریکا در آستانه انتشار سند بودجه اعلام کرد ترامپ به دنبال اختصاص ۷۵۰ میلیارد دلار به بخش دفاعی و در عین حال کاهش پنج درصدی هزینه‌های اختیاری غیردفاعی است. در بودجه پیشنهادی ترامپ برای سال ۲۰۲۰، درخواست افزایش بودجه برخی نهاد‌ها و در عین حال کاهش بودجه بعضی دیگر مطرح شده است که درخواست کاهش بودجه سازمان حفاظت از محیط زیست از جمله آنهاست.