به گزارش افکارنیوز،

«تولسی گبرد» نماینده دموکرات هاوایی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، روز یکشنبه در مصاحبه با سی‌ان‌ان تاکید کرد بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، دشمن آمریکا نیست.

او در این مصاحبه گفت: برای اینکه «بشار اسد» را به ارتکاب جنایت جنگی محکوم کنید به شواهد و مدارک نیاز دارید.

گبرد بار دیگر تکرار کرد: «اسد دشمن آمریکا نیست و تهدیدی مستقیم برای این کشور به حساب نمی‌آید. هر اقدامی باید بر اساس شواهد انجام شود و اگر مدرکی وجود داشته باشد باید مسئولیت اقدامات انجام شده، پذیرفته شود».

این نامزد انتخابات آتی آمریکا در ادامه گفت دروغ‌هایی که برای آغاز جنگ عراق گفته شد یکی از دلایلی است که باعث می‌شود او با جنگ در سوریه مخالفت کند. او در این خصوص گفت: «من در جنگ عراق خدمت کرده‌ام، جنگی که بر اساس دروغ و بدون وجود مدرک آغاز شد و مردم آمریکا گول خوردند».

این مقام آمریکایی در ادامه گفت: «پس این وظیفه من است که به عنوان یک سرباز، یک آمریکایی و عضو کنگره هرگاه که پیشنهاد اعزام نیروهایمان برای آغاز یک جنگ مطرح می‌شود به اصل موضوع بدبین باشم».

گبرد، برای نخستین بار در ژانویه ۲۰۱۳ عضو مجلس نمایندگان آمریکا شد. او از منتقدین جدی سیاست دولت آمریکا درخصوص جنگ عراق و بحران سوریه است.

او در سال ۲۰۱۶ با بشار اسد به صورت مخفیانه دیدار کرد که این ملاقات بحث‌های بسیاری را در پی داشت. این نماینده مجلس آمریکا با کنار گذاشتن اسد از قدرت مخالف است و از ادعای آمریکا درباره استفاده اسد از سلاح شیمیایی انتقاد کرده است.