به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «تایمز او هندوستان» به نقل از یکی از مقامات نظامی این کشور گزارش داد علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای حل و فصل تنش‌ها میان هند و پاکستان که از اواسط ماه فوریه سال جاری میلادی بالا گرفته است، پاکستان یکی از اسکادران‌های جنگنده اف ۱۶ خود را در مرز با هند مستقر کرده است.

این در حالی است که هنوز مقامات اسلام‌آباد در این خصوص اظهارنظری نکرده‌اند. هرچند این واقعیت که دولت اسلام‌آباد آسمان خود را در امتداد مرز با هند که پس از حملات هوایی هند در ماه فوریه بسته شد، هنوز باز نکرده نشانگر این مسئله است که نیروی هوایی پاکستان به طور کامل در حالت آماده‌باش عملیاتی قرار دارد. علاوه بر این، ده لشگر پاکستانی که مقر اصلی آنها راوالپندی بود همراه با یک تیپ ویژه نیروهای نظامی در امتداد خط کنترل جامو و کشمیر مستقر شده‌اند.

منابع آگاه در این خصوص به اسپوتنیک گفتند حرکت بخشی از نیرو‌های ارتش پاکستان به سمت بلوچستان از ۲۸ فوریه آغاز شده است. یک مقام هندی در گفتگو با روزنامه تایمز آو هندوستان اظهار داشت: «ما گزارش‌هایی را که می‌گوید تمام اسکادران اف ۱۶ پاکستان که از آمریکا و اردن خریداری شده در حال آماده باش در مرز این کشور با هند، از حیدرآباد تا مناطق شمالی، است تایید می‌کنیم. این استقرار شامل رادار‌ها و سیستم‌های دفاع زمینی است که از ۱۴ فوریه و بلافاصله پس از حمله تروریستی پالواما سرعت گرفت. این موضوع نشان می‌دهد آن‌ها انتظار اقدام تلافی‌جویانه هند را داشتند».

تنش در روابط اسلام‌آباد و دهلی‌نو پس از حادثه تروریستی چندی پیش در کشمیر شدت یافت. روز ۱۴ فوریه یک عامل انتحاری، نظامیان هندی را در منطقه کشمیر هندوستان هدف قرار داد که بر اثر آن ۴۶ نیروی پلیس کشته شدند. گروه موسوم به جیش المحمد در پاکستان مسئولیت این حادثه را برعهده گرفت. پس از این حادثه، دو طرف جنگنده‌های یکدیگر را هدف قرار دادند. جنگنده‌های پاکستانی ۲ جنگنده هندی را هدف گرفته و سرنگون کردند. همزمان رسانه‌های هندی نیز از ساقط کردن یک جنگنده پاکستانی در کشمیر خبر دادند که اسلام‌آباد گزارش‌ها در این خصوص را رد کرد.

هند، دولت پاکستان را متهم به کمک و حمایت از تروریسم کرده و به این کشور که مجهز به سلاح‌های هسته‌ای است هشدار داده که حمایت از تروریسم را تحمل نخواهد کرد. در عین حال پاکستان افراد نزدیک به «مسعود اظهر» سرکرده گروه تروریستی جیش محمد را بازداشت کرده است.

چند روز پیش نیز خبرگزاری اعتماد هند گزارش کرد در عملیات نیرو‌های امنیتی این کشور در منطقه ترال در جنوب کشمیر، مدثر احمدخان، مغز متفکر حمله تروریستی پالواما از پا در آمده است.