به گزارش افکارنیوز،

«صالح العکیلی» کارشناس مسائل امنیتی امروز سه‌شنبه درباره طرح جدید آمریکا علیه عراق خبر داد.

العکیلی در یک نشست خبری گفت: شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه –وابسته به آمریکا- از آمریکا چراغ سبز دریافت کرده‌اند که عناصر داعش را به عراق تحویل دهند».

این اقدام شبه‌نظامیان کُرد و آمریکا «لطف به ملت آن (عراق) نیست، بلکه آمریکا مقاصد پنهانی دارد؛ به ویژه اینکه می‌داند پارلمان [عراق] قصد دارد قانونی را برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور تصویب کند».

وی با بیان این مطلب افزود: «آمریکا از توافق امنیتی راهبردی که بر حمایت از امنیت و ثبات عراق و مجهز کردن نیروهای امنیتی به سلاح و مهمات تأکید داشت، شانه خالی کرده است».

العکیلی در ادامه تصریح کرد که «امروز ارتش آمریکا طرحی دارد تا پنج هزار عنصر داعش را از سوریه وارد عراق کند».

این کارشناس توضیح داد: «عراق عناصر داعش را بر این اساس تحویل گرفت که تابعیت عراق داشتند، ولی داعشی‌هایی وجود دارند که تبعه فرانسه هستند و با آنها وارد [عراق] شدند».

وی بر این باور است که این مسئله «ثابت می‌کند که آمریکا در تلاش است عراق همچنان عرصه درگیری و محلی برای تخلیه زباله باشد لذا دولت نباید پذیرد که این داعشی‌ها را از نیروهای دموکراتیک سوریه تحویل بگیرد».

العکیلی با بیان اینکه این مسئله به دولت سوریه ارتباط دارد، اظهار داشت که به همین دلیل دمشق باید عناصر داعش را از شبه‌نظامیان کُرد تحویل بگیرد؛ به ویژه اینکه «این تروریست‌ها در خاک آن (سوریه) جنگیدند و مردمش را کشتند و این تسویه حساب باید بین آنها صورت گیرد».

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: «آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای یک سناریوی خطرناک در عراق است؛ به گونه‌ای که پس از وارد کردن عناصر داعش و انتقال آنها به زندان‌های عراق، تلاش خواهد کرد که مدتی بعد، رخدادهای زندان‌های التاجی و ابوغریب تکرار شود تا عناصر داعش را یک بار دیگر به خارج از زندان فراری دهد» و بدین ترتیب بار دیگر در عراق هرج‌ومرج ایجاد کنند.

پیش از این هم برخی از منابع دولتی و پارلمانی عراق درباره این طرح آمریکا هشدار داده و اعلام کردند که واشنگتن در پی اجرای طرح بازتولید داعش-۲ است