به گزارش افکارنیوز،

حساب کاربری «زندانیان اندیشه» فاش کرد دادگاه جنایی ویژه رسیدگی به جرائم تروریستی در ریاض امروز شماری از زنان فعال عربستانی را به صورت محرمانه محاکمه خواهد کرد.

این حساب کاربری که به انتشار اخبار درباره بازداشت شدگان عربستانی اختصاص دارد، در سلسله توئیت‌هایی نوشت: محاکمه ایمان الفنجان، عزیزه الیوسف، لجین الهذول و دیگر زنان فعال عربستانی به صورت محرمانه خواهد بود.

در این حساب کاربری همچنین آمده است: مقامات عربستان به هیچ یک از زنان فعال عربستانی که محاکمه خواهند شد، اجازه نداده است، برای خود وکیل انتخاب کنند و تنها زمان جلسه دادگاه را به آن‌ها اعلام کرده است.

الهذول، الفنجان و الیوسف ماه مه گذشته به همراه شماری دیگری از زنان و مردان، به اتهام ساختگی «زیر پا گذاشتن اصول دینی و ملی وداشتن ارتباط با نهاد‌های خارجی و حمایت مالی از عناصر دشمن در خارج» بازداشت شدند.

گفته می‌شود، این فعالان زن برخورداری از حقوق بیشتر برای زنان عربستانی را خواستار شده بودند. اعطای حق رانندگی که سال گذشته تصویب شد، همچنین لغو «نظام قیمومیت» که محدود کننده زندگی زنان عربستانی است، از جمله حقوقی بود که فعالان زن خواستار آن بودند.

عربستان در دو سال گذشته، شاهد گسترده‌ترین موج بازداشت بوده که صد‌ها نفر از فعالان و حقوقدانان را در برگرفته است، این فعالان تلاش کردند، نظر مخالف خود را درباره تغییراتی که در عربستان ایجاد می‌شود، ابراز کنند.

برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که حقوق زنان فعالِ در بند حکومت عربستان، با اقداماتی نظیر شکنجه و تهدید به تعرض جنسی به شدت نقض می‌شود.