به گزارش افکارنیوز،

بنا به گزارش‌ها محققان تیم تحقیقاتی اسپانیا معتقدند که دو تن از مهاجمانی که ماه گذشته به سفارت کره شمالی در مادرید حمله و اقدام به گروگانگیری کردند با سازمان سیا (سازمان اطلاعاتی آمریکا) ارتباط داشته اند.

هیچ کدام از ده مهاجمی که به سفارت کره شمالی در مادرید حمله کردند و با بستن کارکنان سفارت اقدام به ضرب و شتم آن‌ها کردند تاکنون دستگیر نشده‌اند. با این حال برخی منابع آگاه به روزنامه «ال پایس» اسپانیا گفتند با کمک شواهد ویدئویی هویت چند تن از آن‌ها شناسایی شده و سرویس‌های اطلاعاتی مخفی اسپانیا هویت دو تن از مهاجمان را وابسته به سازمان اطلاعاتی آمریکا تشخیص دادند.

بنا به گزارش این روزنامه اسپانیایی اعضای تیم تحقیقاتی متشکل از پلیس ملی و سرویس محرمانه «سی ان آی» اسپانیا با سازمان سیا تماس گرفتند تا از آنها در خصوص دست داشتن احتمالی در این ماجرا توضیح بخواهند. منابع دولتی اسپانیا گزارش دادند که پاسخ سیا به تیم تحقیقاتی متقاعدکننده نبوده است.

حمله به سفارت کره شمالی که طی آن کامپیوتر‌ها و تلفن‌های همراه کارکنان سفارت توسط مهاجمان به سرقت رفت، ۵ روز پیش از برگزاری نشست سران آمریکا و کره شمالی در هانوی ویتنام رخ داد. مذاکرت میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به شکست انجامید. کیم هیوک چول، آخرین سفیر کره شمالی در اسپانیا هدایت تیم مذاکره کننده این کشور با مقامات آمریکایی در ویتنام را برعهده داشت. در سپتامبر سال ۲۰۱۷ این مقام کره شمالی از سوی دولت اسپانیا و در مخالفت با برنامه آزمایش‌های اتمی پیونگ یانگ اخراج شد.

بنا به گزارش رسانه اسپانیایی، بالاترین مقام سفارت کره شمالی در اتاق جداگانه‌ای از سوی مهاجمان مورد بازجویی قرار گرفت. دادگاهی در اسپانیا مسئولیت انجام تحقیقات در این خصوص را برعهده گرفته، با این حال تاکنون هیچ فردی در خصوص این پرونده بازداشت نشده است.