به گزارش افکارنیوز،

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا می‌گوید مداخله نظامی تنش اخیر در لیبی را حل نمی‌کند و موجب بدتر شدن اوضاع و موج جدید مهاجرت خواهد شد.

نخست‌وزیر ایتالیا در گفتگویی مطبوعاتی با تأکید بر اینکه «مداخله نظامی راه‌حل بحران لیبی نیست» افزود: «به منظور توقف درگیری‌ها، باید گفتگو با همه طرف‌های درگیر را آغاز کرد».

او همچنین هشدار داد هرگونه مداخله نظامی احتمالی موجب فرار جمعیت زیادی از مردم لیبی به سمت جنوب اروپا خواهد شد.

پس از مرگ معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی چندین سال است که این کشور شاهد درگیری‌ها و شورش‌های خونین بوده و دولت مرکزی واحدی در آن تشکیل نشده است. پارلمان مستقر در شهر طبرق که سال ۲۰۱۴ انتخاب شد و از حمایت «ارتش ملی لیبی» برخوردار است بر شرق این کشور حکومت می‌کند. «دولت وفاق ملی» که سال ۲۰۱۵ تشکیل شد نیز کنترل بخش‌های غربی لیبی، از طرابلس به بعد را به عهده دارد.

اختلافات میان دو طرف درگیر در لیبی با وجود مذاکراتی که در ماه فوریه انجام شد همچنان ادامه دارد و در روز‌های اخیر بالا گرفته است. این درگیری‌ها از پنج‌شنبه دو هفته پیش زمانی‌ که ژنرال خلیفه حفتر اعلام کرد قصد دارد طرابلس را از وجود «تروریست‌ها» پاکسازی کند، شدت یافت.

در مذاکرات ماه فوریه، فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی و رئیس دولت وفاق ملی این کشور که دولتش از سوی سازمان ملل حمایت می‌شود با ژنرال خلیفه حفتر توافق کردند که نهاد‌های دولتی را متحد سازند و تا پایان سال جاری میلادی انتخابات ملی برگزار کنند. شواهد حاکی از آن است که این توافق‌ها چندان پایدار نبوده است.

به نوشته رویترز، درگیر‌های اخیر در حومه شهر طرابلس تاکنون موجب فرار ۴۵۰۰ نفر از اهالی این شهر از خانه‌های خود شده است. ایتالیا از مهمترین بازیگران اصلی تحولات اخیر در لیبی است و از دولت فائز السراج حمایت می‌کند.