به گزارش افکارنیوز،

پایگاه شبکه خبری سی‎ان‎ان می‎نویسد: دستگیری ۲ شهروند آمریکایی در عربستان یک دهن کجی مستقیم به کنگره آمریکا به حساب می‌آید چرا که این اقدام مطمئنا تنفر بیشتر به سیاست ترامپ در داخل آمریکا را دامن می‌زند.

دستگیری فعالان در عربستان باعث شد قانونگذاران آمریکایی حمایت این کشور از عربستان در جنگ یمن و نیز وعده ترامپ برای وتو لایحه قطع حمایت و تاکید بر دفاع از مواضع بن سلمان را رد کنند. این امر منجر به اختلاف و دودستگی بی سابقه‌ای میان ترامپ و جمهوری خواهانی که معمولا از انتقاد از او اجتناب می‌کنند، شده است.

سی ان ان نوشت: دستگیری ۷ نفر تنها بخشی از سرکوب گسترده‌ای به شمار می‌آید که به دستور محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت گرفته است. علاوه بر آن، دستگیری و شکنجه شهروند آمریکایی و در نهایت قتل فجیع روزنامه نگار جمال خاشقچی در پرونده سیاه بن سلمان است.

یک عضو کنگره آمریکا می‎گوید: بن سلمان باید بداند که دولت ترامپ هزینه بسیار عظیمی از سرمایه سیاسی را صرف کرده تا رابطه با کنگره بر سر ماجرای قتل خاشقچی و جنگ یمن را حفظ کند.

اقدام عربستان سعودی علیه شهروندان آمریکایی می‌تواند به عنوان آخرین نمونه از دهن کجی به واشنگتون به شمار بیاید.

عربستان سعودی در نوامبر ۲۰۱۷ یک شهروند آمریکایی را بازداشت کرد که بر اساس گزارش سی‎ان‎ان مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است.

نزدیک شدن روابط آمریکا و عربستان به مراحل بحرانی؛ دهن کجی عربستان به کاخ سفید با دستگیری شهروندان آمریکایی

این در حالی است که ترامپ و مقامات ارشد دولت آمریکا بر این باورند که رابطه با عربستان سعودی آنقدر اهمیت دارد که نمی‌توان آن را قطع کرد. آن‌ها عربستان را به عنوان حامی مالی در خصوص توافق نهایی میان اسرائیل و فلسطین، تبلیغات علیه ایران و خرید سیستم‌های سلاحی انگلیس در نظر دارند.

کاخ سفید تحریم‌های خود را به کسانی که در قتل جمال خاشقچی دست داشته‎اند اعمال کرده است این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا این دستور قتل را از سوی محمد بن سلمان می‎داند.

این عضو کنگره در بخش دیگری می‎گوید: رابطه‌ی آمریکا و عربستان سعودی به مرحله بحرانی نزدیک می‌شود.