به گزارش افکارنیوز،

برات البیراک، وزیر دارایی ترکیه، که در حال حاضر در واشنگتن به سر می‌برد پس از ملاقات با مقامات آمریکا اظهار داشت رویکرد دونالد ترامپ نسبت به این مسئله که ترکیه از روسیه سامانه اس-۴۰۰ خریداری کرده است منطقی بود.

البیراک گفت: «در این دیدار، ترامپ رویکرد منطقی نسبت به خرید سامانه اس-۴۰۰ ما نشان داد. ممکن است او با رئیس‌جمهور ما (رجب طیب اردوغان) در آینده دیداری داشته باشد. گفتگو‌ها با ترامپ مثبت بود و اهمیت ترکیه برای آمریکا را نشان می‌داد». 

پنتاگون پیش‌تر اعلام کرده بود که به دنبال تصمیم ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه، آمریکا فعالیت‌های خود با آنکارا در ارتباط با جت‌های اف-۳۵ و تحویل آن‌ها به تعلیق درخواهد آورد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در واکنش به آن اعلام کرد توافق خرید این سامانه موشکی از روسیه «یک معامله انجام شده» است. حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، نیز گفته بود سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه در هیچ یک از سیستم‌های نظامی ناتو به کار گرفته نخواهد شد.

در دسامبر ۲۰۱۷، روسیه و ترکیه توافقنامه‌ای را برای تحویل سیستم‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ به آنکارا امضا کردند. همکاری روسیه و ترکیه در این زمینه مورد انتقاد آمریکا و ناتو قرار گرفت. آن‌ها به نگرانی‌های امنیتی و ناتوانی در ادغام اس-۴۰۰ با سیستم‌های دفاع هوایی ناتو اشاره کردند.

این درحالی است که آنکارا گفته است خرید تجهیزات نظامی مساله حاکمیتی آن بوده و هرگونه احتمال لغو قرارداد با مسکو را رد می‌کند. قرار است نخستین محموله سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ در ماه ژوئیه به آنکارا تحویل داده شود.