به گزارش افکارنیوز،

در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز سه شنبه منتشر شد اعلام ستیزه جویان طالبان برای دورجدید حملات خود به نام عملیات بهاری را محکوم شده و آن را رنجی غیر ضروری و غیرسازنده برای مردم افغانستان دانسته است.
اعضای شورای امنیت با ابراز عمیق ترین آرزوها برای صلحی پایدار در افغانستان، فراخوان ستیزه جویانه بیشتر را مانع پیشرفت برای ایجاد یک صلح پایدار برشمردند.
در حالی ستیزه جویی در افغانستان رو به افزایش است که سازمان ملل متحد برای تسهیل مذاکرات صلح به رهبری آمریکا، ممنوعیت های مسافرتی مقامات ارشد طالبان را برداشته است.
در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه طرف های درگیر در افغانستان خواسته شده است از فرصت مذاکرات و گفت وگوهای داخلی افغان برای دستیابی به حل و فصل سیاسی درگیری استفاده کنند.
هیات ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، 2 ماه پیش گزارش داد که درگیری در افغانستان در سال گذشته عامل مرگ سه هزار و 804 غیرنظامی شده است که نسبت به 10 سال گذشته بیشتر بوده است. همچنین در سال گذشته هفت هزار و 189 نفر مجروح شده اند که نسبت به سال قبل از آن، پنج درصد رشد داشته است.
گروه طالبان چهار روز پیش اعلام کرد عملیات «فتح» در سراسر افغانستان به هدف «از بین بردن اشغال» و «پاک کردن کشور اسلامی ما از تعرض و فساد» راه اندازی می‌شود.