به گزارش افکارنیوز،

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد آمریکا برای نخستین بار به فهرست پرخطرترین کشور‌های جهان برای خبرنگاران افزوده و عراق از این فهرست خارج شد.

در این گزارش آمده است ۶۳ خبرنگار حرفه‌ای سال ۲۰۱۸ میلادی در حین کار کشته شدند که در مقایسه با سال پیش از آن (۲۰۱۷) ۱۵ درصد افزایش داشت.

این گزارش می‌افزاید قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه در سالی که بیش از نیمی از خبرنگاران کشته شده در سراسر جهان عمدا مورد هدف قرار گرفته بودند، بیانگر افزایش نفرت از رسانه‌هاست.

در ادامه این گزارش آمده است فهرست پنج تایی مرگبارترین کشور‌ها برای خبرنگاران شامل هند، مکزیک و برای نخستین‌بار آمریکا است: سه کشوری که روزنامه نگاران در این کشور‌ها در کمال خونسردی کشته می‌شوند، در حالی که آن‌ها درگیر جنگ نیستند.

این گزارش می‌افزاید خطرناک‌ترین کشور‌ها برای خبرنگاران افغانستان، سوریه و مکزیک هستند. از سوی دیگر، کشته شدن ۵ کارمند روزنامه آمریکایی «کپیتال گزت» (the Capital Gazette) باعث شده تا این کشور برای نخستین بار به فهرست خطرناک‌ترین کشور‌ها برای خبرنگاران راه یابد. این در حالی است که عراق از این فهرست خارج شد.