به گزارش افکارنیوز،

روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی نوشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دست کم از ۲۱ متحد خود خواست تا نیرو‌های نظامی و پشتیبانی تدارکاتی خود را به سوریه اعزام کنند، اما با امتناع هم پیمانان خود مواجه شد.

بنابه نوشته وال استریت ژورنال نیمی از این کشور‌ها تاکنون به درخواست دولت ترامپ جواب رد داده‌اند و بقیه آن‌ها نیز تنها با ارائه حمایت‌های جزئی موافقت کرده‌اند.

وال استریت ژورنال یادآور شد دولت ترامپ دو دور نشست را به منظور ارائه طرح خود در سوریه به امید دریافت کمک از سوی متحدانش برگزار کرد. نشست اول در ماه ژانویه در پایتخت‌های هفت متحد اروپایی برگزار شد و دور دوم نشست‌ها در بهار امسال صورت گرفت و در آن دولت آمریکا به دنبال جلب کمک از سوی ۱۴ کشور دیگر بود.

پیش از این نشست‌ها ترامپ در ماه دسامبر گذشته تصمیم ناگهانی خود را برای خروج نیرو‌های نظامی این کشور از سوریه اعلام کرد.

متحدان ترامپ صراحتا مخالفت خود را با حمایت نظامی از نیرو‌های آمریکا اعلام کردند با این حال برخی کشور‌ها پیشنهاد دادند که در زمینه ارائه کمک‌های بشردوستانه و تلاش برای ایجاد ثبات در منطقه مشارکت داشته باشند. آمریکا از این همپیمانان خود خواسته بود که در مناطقی از سوریه که حضور آمریکا کمرنگ‌تر است، حمایت‌هایی از جمله لجستیک هوایی، آموزش و حمایت مالی ارائه دهند.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش درگیر مذاکرات با متحدان واشنگتن در این زمینه بودند.

اگر چه رئیس‌جمهور آمریکا سال گذشته میلادی اعلام کرد گروه تروریستی داعش شکست خورده است و آن را دلیل خروج نیرو‌های خود از این کشور عنوان کرد، اما مقامات خارجی معتقدند گروه داعش هنوز از بین نرفته است.  

وال استریت ژورنال یادآور شد ناکامی دولت ترامپ در جلب حمایت متحدان خود برای اعزام نیرو به سوریه، طرح خروج نظامیان واشنگتن از این کشور را با مشکل مواجه کرده است.