به گزارش افکارنیوز،

بنابر گزارش شبکه خبری بی بی سی گروهی از تظاهرات‌کنندگان با در دست داشتن بنری به سمت مرکز شهر حرکت کردند. عده‌‌ای دیگر هم با همراه داشتن پرچم اسکاتلند به این گروه پیوستند.

پلیس اسکاتلند اعلام کرد که حدود 30 تا 35 هزار نفر در تظاهرات دیروز (شنبه) شرکت کردند. «نیل مک‌کای» که این تظاهرات را سازماندهی کرده بود گفت که انگیزه سیاسی در پس این اقدام نیست.

وی افزود: «روشن است که استقلال یک موضوع سیاسی است اما  علت اخلاقی دارد و علت آن سیاسی نیست. افرادی اینجا هستند که از سراسر بریتانیا و جهان به اسکاتلند آمده‌اند.»

از نکات تظاهرات دیروز این بود که شماری از شرکت‌کنندگان همانند معترضان فرانسوی جلیقه زرد پوشیده بودند.

نخستین‌ همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در سال 2014  با اختلاف کمی در آرا شکست خورد و اکنون تظاهرات‌کنندگان خواستار برگزاری همه پرسی دیگری هستند.

مشکلات به وجود آمده در مسیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، فشارهای همه جانبه علیه لندن را افزایش داده است.  «نیکولا استرجون» وزیر اول اسکاتلند پیش از این گفته بود تقلا و تلاش لندن در راستای ترسیم راهی برای برگزیت احتمال برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند را تقویت می‌کند. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، خانم استرجون گفت وقتی مشخص شود اسکاتلند با چه مساله‌ای در جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا مواجه خواهد شد، تصمیم برای زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال را خواهد گرفت.

مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند،‌ولز، ایرلندشمالی) سال 2016 با شرکت در همه‌پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا داده بودند اما در این میان رای اکثریت مردم اسکاتلند به تنهایی، ماندن در اتحادیه اروپا بود.