اتحادیه کارمندان در فرانسه از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کارمندان بخش دولتی کشور خواست در اعتراض به لایحه اصلاح (کار) دستگاه‌های دولتی و خدمات عمومی در کشور، روز پنجشنبه تظاهرات و اعتصاب کنند.

اتحادیه کارمندان فرانسه برگزاری این اعتصاب را برای کارمندان بخش دولتی، شهروندان و آینده خدمات عمومی کشور با اهمیت توصیف کرد.

بنابر گزارش‌ها قرار است بیش از یکصد تظاهرات در کل فرانسه برگزار شود. در پاریس نیز، این تظاهرات قرار است در ساعت ۱۴ به وقت محلی از میدان Denfert-Rochereau آغاز شود و به سمت Invalides ادامه پیدا کند.

۹ اتحادیه کارمندان فرانسه هدف از برگزاری این تظاهرات را نه گفتن به لایحه قانونی اصلاح (کار) دستگاه‌های دولتی در کشور عنوان کردند.

به علاوه، این اتحادیه‌ها با محکوم کردن این لایحه قانونی در صورت تصویب، هدف از آن را ایجاد یک دستگاه دولتی منطبق بر قوانین بخش خصوصی اعلام کردند که به ضرر اساسنامه کارمندان دولت است. متن این لایحه قانونی از روز دوشنبه ۱۳ مه، در دستور کار مجمع ملی قرار خواهد گرفت.

دولت امیدوار است این لایحه برای آنکه در یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ اجرایی شود، تا قبل از تابستان به تصویب مجمع ملی برسد. در صورت به تصویب رسیدن این لایحه از امسال تا سال ۲۰۲۲، یکصد و ۲۰ هزار شغل کارمندی حذف خواهند شد.

وزیر حساب‌های عمومی فرانسه در ۲۶ آوریل این هدف دولت را قابل دسترس توصیف کرد.

این در حالی است که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه یک روز قبل از اظهارات وزیر حساب‌های عمومی فرانسه، از اعلام آمادگی خود برای صرف نظر کردن از این هدف دولت خبر داده بود.