به گزارش افکارنیوز،

«مون جائه این» رئیس‌جمهور کره جنوبی امروز (پنجشنبه) گفته است که آزمایش موشکی اخیر کره شمالی احتمالا اعتراضی آرام علیه آمریکا پس از شکست دومین نشست میان سران دو کشور در هانوی ویتنام در ماه فوریه گذشته بوده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی امروز اعلام کرد که کره شمالی ظاهرا دو موشک کوتاه‌برد را آزمایش کرده است. این تنها آزمایش موشکی کره شمالی طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر نبوده است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی بامداد روز شنبه 14 اردیبهشت‌ماه (4 ماه می) نیز از شلیک یک فروند موشک کوتاه‌برد توسط کره شمالی خبر داده بود که دقایقی بعد برخی منابع خبری به نقل از وزارت دفاع کره جنوبی گزارش دادند که کره شمالی مجددا چند فروند موشک کوتاه‌برد شلیک کرده است.

رئیس‌جمهور کره جنوبی در گفت‌وگو با شبکه «KBS» این کشور گفت: «به نظر می‌رسد که کره شمالی از این مسئله که نتوانسته با آمریکا در هانوی به توافق برسد، ناراضی است».

وی افزود، با این وجود کره شمالی از به کار بردن تسلیحاتی که مستقیما آمریکا را تهدید می‌کند، خودداری کرده است.

این دومین اقدام کره شمالی در پرتاب موشک طی یک سال و نیم گذشته و از زمان دیدارهای «کیم جونگ‌اون» رهبر این کشور با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا است. اگرچه، ۲۹ فروردین‌ماه امسال خبرگزاری رسمی کره شمالی از آزمایش نوع جدیدی از یک «سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده»، زیر نظر کیم خبر داده بود.

از زمان شکست آخرین نشست ترامپ و کیم در ویتنام، تنشها در شبه جزیره کره مجددا رو به افزایش است. کره شمالی پیش از این در زمینه برگزاری رزمایشهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در منطقه هشدار داده بود. کره جنوبی و آمریکا در ماه مارس رزمایشی بزرگ و 9 روزه با هدف افزایش سطح آمادگی دفاعی برگزار کردند.

پیش از این مقامات آمریکایی گفته بودند که برای باز نگه داشتن مسیر مذاکره با کره شمالی رزمایشهای بزرگ با کره جنوبی را لغو خواهند کرد و آن را با رزمایشهای کوچکتر جایگزین می‌کنند.