به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز گذشته (شنبه) در توئیتر خود نوشت پکن باید شرایط مذاکرات کنونی تجاری میان این دو کشور را بپذیرد، در غیر این صورت اگر چین بخواهد در دور دوم ریاست‌جمهوری ترامپ پای میز مذاکره بیاید با شرایط «بسیار سخت‌تری» مواجه خواهد بود.

رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توئیتر خود نوشت: «چین ممکن است بخواهد تا انتخابات ۲۰۲۰ صبر کند و امیدوار باشد که دموکرات‌ها برنده شوند؛ اما تنها مشکل اینجاست که من برنده می‌شوم و مذاکرات برای آن‌ها بسیار سخت‌تر از اکنون خواهد شد».

جمعه گذشته، آمریکا تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از محصولات چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد.

آخرین دور مذاکرات تجاری آمریکا و چین جمعه گذشته در واشنگتن به پایان رسید. دو طرف به توافقی دست نیافتند؛ اما تصمیم گرفته شد برای گفتگو‌های بیشتر بار دیگر در پکن دیدار کنند.«لیو هه» نماینده چین در مذاکرات تجاری با آمریکا گفت: «ما با این مشکل به گونه‌ای منطقی برخورد خواهیم کرد به گونه‌ای که به نفع مردم چین، آمریکا و همه دنیا باشد. اما چین و مردم آن از چیزی واهمه ندارند.»

پیش از این ترامپ گفته بود احتمال برداشته شدن تعرفه‌ها به نتیجه مذاکرات بستگی دارد. بنا به گفته او تعرفه‌هایی که روز جمعه اعمال شدند «پرداخت عظیمی» خواهد بود که مستقیما به حساب خزانه داری آمریکا واریز خواهد شد.

از زمانی که رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفت به منظور جبران کسری تجاری آمریکا در تجارت با چین، بر ۵۰ میلیارد کالای چینی که به آمریکا صادر می‌شود تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کند (از ژوئن سال گذشته میلادی)، واشنگتن و پکن درگیر جنگ تجاری شده و بار‌ها تلاش کردند اختلافات در این زمینه را حل کنند. از آن زمان تاکنون طرفین چند دور مذاکره برگزار کرده‌اند.