به گزارش افکارنیوز،

وزارت دفاع آمریکاتهدید کرد در صورتی که اتحادیه اروپا به طور یکجانبه به اجرای طرح‌های دفاعی خود ادامه دهد، واشنگتن اقدام به مقابله به مثل خواهد کرد.

پنتاگون تهدید کرد اگر اتحادیه اروپا به تنهایی برای اجرای طرح‌های دفاعی و تسلیحاتیاقدام و از مشارکت با کشور‌های ثالث و بخصوص آمریکا خودداری کند، آمریکا در روابط تجاری و سیاسی با این اتحادیه مقابله به مثل خواهد کرد.

این خبرگزاری به نقل از روزنامه ال پاییس اسپانیا، اعلام کرد آلن لرد، معاون وزیر دفاع آمریکا روز یکم ماه مه، نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارسال کرد و در آن، از اقدامات مستقل اتحادیه اروپا در زمینه صنایع دفاعی و تسلیحاتی انتقاد کرد.

او در نامه خود نوشت: اتحادیه اروپا به تنهایی طرح‌های صنایع دفاعی و تسلیحاتی خود را اجرا کرده و بدین ترتیب همگرایی صنایع دفاعی و تسلیحاتی دو سوی اقیانوس اطلس (ترانس آتلانتیک)، را در چارچوب ناتو و همچنین همکاری نظامی آمریکا و اروپا تهدید می‌کند. اگر اتحادیه به تنهایی برای اجرای طرح‌های تولید صنایع دفاعی و تسلیحاتی اقدام و از مشارکت با کشور‌های ثالث و بخصوص آمریکا خودداری کند، آمریکا در روابط تجاری و سیاسی با اتحادیه اروپا مقابله به مثل خواهد کرد.

آلن لرد، معاون وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد: شورای اتحادیه اروپا طرح تاسیس سازمان همکاری دفاعی دایمی PESCO (ارتش اروپایی) و تاسیس صندوق دفاعی با بودجه ۱۳ میلیارد یورو با مشارکت کشور‌های عضو را در سال ۲۰۱۷ تصویب کرد. اما این نوع اقدام اتحادیه اروپا عمیقا آمریکا را نگران کرده است. افزایش ظرفیت نظامی اتحادیه اروپا باعث پراکندگی منابع مالی دفاعی و بروز عدم هماهنگی بین ارتش‌های کشور‌ها و رقابت ناسالم غیرضروری بین ناتو و اتحادیه اروپا خواهد شد. آمریکا از افزایش بودجه دفاعی و نظامی اتحادیه اروپا حمایت می‌کند، اما مخالف اجرای سیاست‌های استراتژیک دفاعی و نظامی مستقل از آمریکاست.

لوئیس سیمون، مدیر دفتر نمایندگی انستیتو مطالعات و تحقیقات Elcano اسپانیا در بروکسل درباره نامه  آلن لرد، معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: اکنون بطور آشکار با درگیری و جنگ  منافع روبرو شده ایم.