به گزارش افکارنیوز،

 «مایکل لولیسگارد» رئیس کمیته هماهنگی استقرار مجدد وابسته به سازمان ملل دوشنبه (دیروز) اعلام کرد، اولین مرحله از طرح استقرار مجدد در بنادر شهر « الحدیده » یعنی «الحدیده، رأس‌عیسی و الصلیف» به پایان رسیده است.

وی همکاری دولت نجات ملی در کمیته مشترک برای تسهیل مرحله استقرار مجدد در بندرهای ذکر شده را ستود.

بر اساس گزارش خبرگزاری «سبأ»، «ینس فرناندز» معاون لولیسگارد هم اعلام کرد، مرحله اول استقرار مجدد نیروها بدون هیچ مشکلی انجام شده است.

«سانی الیسون» رئیس تیم ناظران سازمان ملل در بندر «الصلیف» نیز تأکید کرد، این اقدام بدون هیچ مانعی اجرایی شده و دولت نجات ملی تمام تسهیلات لازم را ارائه کرده است.

«محمد القادری» عضو تیم انصارالله در کمیته هماهنگی مشترک نیز گفت: «سازمان ملل از طرف دیگر (تیم وابسته به دولت مستعفی یمن ) درخواست خواهد کرد تعهدات مرحله اول توافق سوئد را اجرایی کند».

شنبه هفته جاری (21 اردیبهشت) سازمان ملل اعلام کرد، انصارالله در راستای تلاش برای اجرایی شدن توافق استکهلم، به صورت یکجانبه از سه بندر کلیدی در غرب یمن خارج می‌شود 

سازمان ملل یک روز بعد (یکشنبه)  تأیید کرد که نیروهای ارتش و انصارالله یمن طبق برنامه در حال خروج از الحدیده بر مبنای توافق سوئد هستند 

شهر استکهلم سوئد در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ (شش دسامبر ۲۰۱۸) به مدت یک هفته میزبان چهارمین دور مذاکرات صلح یمن با حضور طرف‌های یمنی به ریاست «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن بود و در تاریخ ۱۳ دسامبر (۲۲ آذرماه) با توافق آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان  داد.

طبق یکی از بندهای توافق به دست‌آمده در سوئد در شش دسامبر سال ۲۰۱۸،  نیروهای امنیتی  محلی تحت نظارت سازمان ملل در شهر و بندر الحدیده مستقر می‌شوند و دیگر نیروهای مسلح متعلق به طرفهای درگیر باید این مناطق را ترک کنند.