به گزارش افکارنیوز،

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، مرکز بین‌المللی اسلامی شام را وابسته به وزارت اوقاف با هدف مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی افتتاح کرد.

او با جمعی از علمای دمشق که در افتتاحیه مرکز حضور داشتند، دیدار کرد و گفت: راه‌اندازی چنین مرکز و آغاز فعالیت‌های آن در ماه مبارک رمضان یک نشانه و پیامی که این ماه ماه کار و موفقیت است، نه ماه تنبلی و به تعویق انداختن کار.

رئیس جمهور سوریه افزود: در واقع تمام ملت سوریه با تروریسم و افراط‌گرایی مبارزه می‌کند. ارتش قهرمان ما با تروریسم ناشی از افراط‌گرایی مبارزه می‌کند، علمای ما هم با افراط‌گرایی تولیدکننده تروریسم مقابله می‌کنند.

اسد با اشاره به تلاش‌ها برای مرتبط کردن افراط‌گرایی و دین اسلام اضافه کرد: اسلام از اتهامات کنونی مبرا است، و شامات از لحاظ تاریخی در چارچوب مذهبی و اجتماعی معتدل است. 

او در ادامه گفت: افتتاح مرکز بین‌المللی اسلامی شام یک گام وایستگاه در روند مبارزه با تروریسم است. افراط گرایی یک محصول دینی نیست بلکه یک محصول اجتماعی است و از جامعه به وجود می‌آید، ولی تلاش می‌کند پوشش بگیرد و از ابزار‌ها مختلف استفاده کند.

رئیس جمهور سوریه اظهار کرد: افراط‌گرایی دارای اشکال مختلفی از جمله سیاسی، مذهبی، ملی، وایدئولوژیک است. افراط‌گرایی مذهبی یک نوعی از انواع افراط‌گرایی که وارد زندگی ما است و وهابیت تلاش کرد این نوع افراط‌گرایی تقویت کند.