به گزارش افکارنیوز،

 چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا روز گذشته (جمعه) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به دلیل عقب نشینی از تصمیمش برای اعمال تعرفه‌های وارداتی علیه مکزیک به سخره گرفت.

اخبار بین الملل- پس از آنکه ترامپ اعلام کرد به دلیل دستیابی به توافقی با مکزیک درباره ورود غیرقانونی پناهجویان، دیگر تعرفه‌هایی را علیه این کشور اعمال نخواهد کرد، شومر در حساب توییتر خود نوشت: این یک شب تاریخی است. دونالد ترامپاعلام کرده است که به توافقی دست یافته که از ورود غیرقانونی پناهجویان از مکزیک به آمریکا جلوگیری کند. هم اکنون که این مشکل حل شده است، مطمئن هستم در آینده دیگر درباره این مسئله چیزی نخواهیم شنید.

رئیس جمهور آمریکا پیشتر تهدید کرده بود در صورتی که مکزیک با ورود غیرقانونی مهاجران به آمریکا مقابله نکند، تعرفه‌های ۵ درصدی روی همه محصولات وارداتی از مکزیک اعمال خواهد کرد. ترامپ روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که پس از مذاکره با مقامات مکزیک در واشنگتن با این کشور به توافقی برای ریشه کن کردن مسیر مهاجرت غیرقانونی به مرز جنوبی این کشور دست یافته است. قرار است جزئیات مربوط به این توافق دوجانبه به زودی بوسیله وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شود.

مکزیک به منظور مقابله با ورود غیرقانونی پناهجویان، گارد ملی را در سراسر این کشور با اولویت مرز‌های جنوبی اش مستقر خواهد کرد. این کشور همچنین اقدامات قاطعی برای انحلال سازمان‌ها و گروه‌های فعال در حوزه قاچاق انسان اتخاذ خواهد کرد.

ترامپ از زمان ورود به رقابت‌ها انتخاباتی همچنان یکی از مخالفان سرسخت ورود غیرقانونی مهاجران به آمریکا بود. مواضع سختگیرانه ترامپ در قبال پناهجویان تاکنون انتقاد مقامات زیادی را به دنبال داشته است. بسیاری از قانونگذاران آمریکایی هم پیشتر درباره تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه‌های وارداتی بر مکزیک ابراز نگرانی کرده و گفته اند این کار می‌تواند باعث ایجاد مشکلات اقتصادی در کشور شود؛ زیرا مکزیک یکی از شرکای تجاری ارشد آمریکا محسوب می‌شود.